Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

Pomimo wielu przedsięwzięć podejmowanych przez stargardzkich policjantów, w szczególności funkcjonariuszy drogówki na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym niezmiennym pozostaje fakt, że tak naprawdę bezpieczeństwo zależy od nas samych – uczestników ruchu drogowego. Lekceważenie przepisów, kompletny brak wyobraźni prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, w których giną ludzie, nasi najbliżsi. Tylko w minionym tygodniu stargardzka drogówka zatrzymała 6 osób, w tym 3 nietrzeźwych kierujących, 2 , którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h, oraz 1, która kierowała pojazdem pomimo orzeczonego zakazu.

 

 

Każde zaistniałe zdarzenie w ruchu drogowym nakłada potrzebę podejmowania działań zmierzających do podniesienia poziomu dyscypliny, oraz kultury wśród uczestników ruchu drogowego. Poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach to jedno z najważniejszych zadań Policji. W profilaktyce ruchu drogowego bardzo istotne jest uświadamianie, jakie zagrożenia „czyhają” na uczestników ruchu. Dlatego stargardzcy mundurowi, oprócz bezpośrednich działań na drodze, prowadzą także w szerokim zakresie różnego rodzaju kampanie społeczne, działania profilaktyczno - edukacyjne. Oprócz kształtowania właściwych zachowań uświadamiamy, jak należy postępować, kiedy np. zauważymy niepokojące sytuacje, czy też zdarzenia na drodze, których nierzadko jesteśmy świadkami.

W minionym, a także bieżącym roku na terenie naszego powiatu odbywamy szereg spotkań w szkołach nauki jazdy, gdzie z młodymi osobami, które zbliżają się do egzaminu na pierwsze swoje uprawnienia do kierowania pojazdami rozmawiamy o właściwej postawie na drodze. Spotkania te maja na celu uświadomienie przyszłym kierowcom, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od nas samych. Przypominamy, że na drodze nie jesteśmy sami i musimy zrobić wszystko, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do domu.

Podczas swoich działań profilaktycznych przypominamy wszystkim, że duża prędkość nie tylko zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji, ale podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub spowodowania śmierci podczas wypadku. Prędkość jazdy powinniśmy dostosować do warunków panujących na drodze, a także zachować większy odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie. Kolejną bardzo ważną kwestią poruszaną podczas różnego rodzaju spotkań jest manewr wyprzedzania. Nieprawidłowe wyprzedzanie, oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, którego nie tylko powinniśmy udzielać miedzy innymi podczas włączania się do ruchu, przejazdu przez skrzyżowania, oraz w trakcie zmiany pasa ruchu są kolejnymi zaraz po prędkości przyczynami powstawania wypadków drogowych.

Policjanci stargardzkiej drogówki podczas codziennej służby dużą uwagę zwracają na niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych.

Warto wspomnieć o nieprawidłowych zachowaniach tej grupy. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych to zachowania, które bardzo często doprowadzają do potrąceń. W okresie jesienno-zimowym piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych(zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi), oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Dlatego też stargardzcy mundurowi na terenie naszego powiatu przeprowadzają różnego rodzaju działania pod kątem pieszych, których celem jest kształtowanie prawidłowego zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię, a także obserwacji tego co dzieje się na drodze. Podczas takich akcji policjanci rozdają elementy odblaskowe, informując jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest ich posiadanie nie tylko tam gdzie wymagają tego przepisy, ale także w obszarze zabudowanym.

Pamiętajmy, na drodze nie jesteśmy sami. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od nas, naszych zachowań. Wzajemny szacunek, przestrzeganie przepisów, wyeliminowanie brawury sprawi, że wszyscy szczęśliwie powrócą do swoich najbliższych.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.