Dzisiaj w ramach akcji informacyjno - edukacyjnej pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu” odbędzie się inauguracja sezonu rowerowego. To kolejna ogólnopolska akcja w której udział biorą policjanci stargardzkiej jednostki. Celem prowadzonych działań jest promowanie bezpiecznych zachowań rowerzystów w ruchu drogowym, w tym korzystanie z elementów odblaskowych, używanie kasków rowerowych, oraz dbanie o stan techniczny roweru i jego właściwe wyposażenie.

 

 

Bardzo ważnym elementem akcji będzie też uświadamianie, że jazda rowerem z nadmierną prędkością może stwarzać niebezpieczne sytuacje zarówno dla użytkowników rowerów, jak i pozostałych uczestników ruchu.

Podczas codziennej służby policjanci stargardzkiej drogówki będą przypominać kierującym pojazdami, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i z pozoru niegroźne zdarzenie drogowe może być dla nich bardzo poważne w skutkach. 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od przestrzegania przepisów prawa, kultury i życzliwości wszystkich jego uczestników, stąd też policjanci zwrócą się także do pieszych, aby respektowali przepisy dotyczące korzystania przez nich z dróg dla rowerów (wyłącznie, gdy nie ma chodnika i drogi dla pieszych, lub nie nadają się one do ruchu). Natomiast kierującym rowerami przypomną, że na chodniku i drodze dla pieszych rowerzysta ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność oraz bezwzględnie ustępować miejsca pieszym.

O popularności szczególnie rowerów, motorowerów czy motocykli decyduje wiele elementów. Do głównych należy między innymi możliwość sprawnego przemieszczania się po zatłoczonych ulicach miast, łatwe parkowanie, styl życia, czy pasja.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uwzględniając specyfikę tej grupy wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

W 2018 roku na terenie powiatu stargardzkiego doszło do 63 wypadków z których 8 stanowią zdarzenia z udziałem kierującego rowerem. W 1 przypadku rowerzysta poniósł śmierć, natomiast w 7 został ranny. Ponadto w roku 2018 odnotowaliśmy 36 kolizji z udziałem rowerzystów.

Podczas prowadzonych działań policjanci będą przypominać uczestnikom ruchu drogowego, że człowiek i jego zachowanie ma największy wpływ na jego bezpieczeństwo. Apelujemy zatem o rozwagę, przestrzeganie przepisów zarówno przez kierujących jednośladami, jak i kierujących pojazdami, by wszyscy mogli bezpiecznie dojechać do celu.

 

st asp. Krzysztof Wojsznarowicz

źródło - BRD KGP, WRD KPP Stargard


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.