Szereg imprez, spotkań, projektów i przedsięwzięć- na czele z biciem rekordu Różowej Wstążki przygotowali organizatorzy XV Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem.  Organizacje pozarządowe razem ze Stowarzyszeniem Amazonek, zaproszą również wszystkich do gościnnych pomieszczeń Domu Kultury Kolejarza, gdzie przez całą środę 16 października  przygotowano stoiska z ofertą wystawców z branży medycznej, farmaceutycznej, którym towarzyszyć będą wykłady o szeroko pojętej profilaktyce w walce z nowotworem- największa plagą XXI w. Do udziału w spotkaniach, organizowanych w Domu Kultury Kolejarza  zachęca już teraz  Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska.

„Dni Otwarte” Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem, w Domu Kultury Kolejarza rozpoczną się o 10. 00.  i potrwają do 17.00. Dla mieszkańców współorganizatorzy i partnerzy przedsięwzięcia przygotowali punkty medyczne i stoiska poświęcone profilaktyce, zabiegom pielęgnacyjnym oraz terapii wzmacniających funkcjonowanie organizmu. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 przygotują m.in. degustację zdrowej żywności. Zespół Szkół Nr 2 zaprosi z kolei do stoiska z fantomem, umożliwiającym samobadanie piersi. Zainteresowani zasięgną też rady na temat praktycznych metod udzielania pierwszej pomocy.

Do swojego stoiska zaprosi także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Pracownicy PCPR- u przygotowali szczegółowe informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego oraz innych form  wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wspólne stoisko przygotowała również  Komenda Powiatowa Policji, razem z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną. W specjalnym punkcie edukacyjnym, dzięki narko- i alkogoglom będzie można przekonać się, jak wygląda zaburzone pole widzenia po spożyciu alkoholu bądź środków psychoaktywnych.

Interesująco zapowiada się też stoisko firmy „Spondylus”, gdzie porad udzieli zespół fizjoterapeutów, dysponujących sprzętem diagnostycznych. Na miejscu będą dzięki temu możliwe bezpłatne badania aparatu ruchu. Kolejny partner „Dni Otwartych”- firma „ACS Słuchmed” podstawi specjalny słuchobus. We wnętrzu pojazdu zaoferuje bezpłatne badania słuchu, połączone z prezentacją najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, których celem jest poprawa narządów słuchu dzieci i młodzieży. Firma „Altrix” zaprosi z kolei na swoje stoisko, prezentując ofertę dla osób z dysfunkcją wzroku. W ofercie znajdzie się m.in. sprzęt codziennego użytku ułatwiający życie niewidomym, włącznie z systemami lokalizacji oraz nawigacji osób, które mają problemy ze wzrokiem. „Medica” zaprosi z kolei na pokaz pielęgnacji skóry, włosów i masażu limfatycznego. Poziom cukru i ciśnienia zmierzymy też na stoisku Polskiego Związku Diabetyków.

Warto zatem odwiedzić poszczególne stoiska, uświadamiając sobie  konieczność badań i profilaktyki, a także zmiany własnych nawyków.  Podjęte działania  mogą nie tylko uchronić przed nagłą i dramatyczną diagnozą, lecz także poprawić szeroko pojętą jakość życia.