Akcję pod hasłem „Bądźmy widoczni” zorganizowali przedstawiciele władz powiatu razem z policjantami, w pobliżu przystanków i przejść dla pieszych w centrum Stargardu. Elementy odblaskowe z rąk Ireny Agaty Łuckiej, Członka Zarządu Powiatu i Komendanta Powiatowego Policji insp. Roberta Nowaka otrzymywali piesi oraz rowerzyści, zachęcani w ten sposób do noszenia przy sobie odblasków- szczególnie o tej porze roku. Odblaski wręczali także pracownicy Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego, wspólnie z funkcjonariuszami stargardzkiej drogówki.

 

Organizatorzy porannej akcji przy ul. Wyszyńskiego chcieli w praktyczny sposób przypomnieć i uświadomić pieszym, kierowcom i rowerzystom, jak w miesiącach jesienno- zimowych niewielki element odblaskowy może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa, szczególnie rano i o zmierzchu. Pieszego, który nosi przy sobie odblaski, jadący o zmroku kierowca może zauważyć z odległości 150 metrów. Odległość ta dramatycznie zmniejsza się nawet trzy- i czterokrotnie w sytuacji, gdy pieszy i rowerzysta poruszają się na drodze bez elementów odblaskowych. Policjanci oraz przedstawiciele władz powiatu przypominali o tym, wręczając i przypinając przechodniom odblaski. Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, ich noszenie jest obowiązkowe poza obszarem zabudowanym.

To jedna z kilku jesiennych akcji Powiatu Stargardzkiego i Policji, której celem są profilaktyczne działania wobec pieszych- najsłabszych i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Potrzebna tym bardziej, że zwłaszcza jesienią i zimą, razem z narastającym ruchem na drogach zwiększa się liczba wypadków z udziałem pieszych. Wielu dramatów można uniknąć. Wystarczy odpowiedzieć jedynie na apel, aby po prostu pozwolić się dostrzec.