Dzisiaj od wczesnych godzin porannych stargardzcy policjanci wraz z przedstawicielami Starostwa Powiatowego oraz przedstawicielami Urzędu Miasta w rejonie przejść dla pieszych na ul. Wyszyńskiego w Stargardzie przeprowadzili działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, zachęcając wszystkich do noszenia elementów odblaskowych. Wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzone są przez stargardzkich funkcjonariuszy, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta od 3 lat.

 

 

 

Codziennie poruszamy się po ulicach naszego miasta czy powiatu pieszo, rowerem lub samochodem. Spośród wszystkich uczestników ruchu drogowego najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo są „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” - piesi i rowerzyści.

Okres jesienny to zmienna aura oraz szybko zapadający zmierzch. Widoczność wtedy jest ograniczona. Po zmierzchu osoby, które posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zobaczyć już z odległości 150 metrów. Gdy pieszy lub rowerzysta nie ma odblasków, odległość ta zmniejsza się nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i może skończyć się tragicznie.

Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa o Ruchu Drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

Wspólnie apelujemy do rodziców, opiekunów wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nośmy odblaski, bądźmy widoczni. To nasze i naszych najbliższych zdrowie i życie.

 

 

asp. szt Krzysztof Wojsznarowicz