Do podległej Powiatowi Stargardzkiemu Bursy Szkolnej, wyznaczonej jako miejsce kwarantanny skierowano 2 osoby, które mogły być narażone na ekspozycję koronawirusa w ramach bliskiego kontaktu. W bursie zakwaterowano je w sobotni wieczór, przy zachowaniu wszelkich procedur związanych z bezpieczeństwem sanitarno- epidemiologicznym. Oczekiwały tu na wyniki testu potwierdzającego lub wykluczającego obecność wirusa wobec osoby, przebywającej na oddziale zakaźnym szczecińskiego szpitala przy Arkońskiej. Jeszcze tej samej nocy zostały zwolnione z kwarantanny, kiedy okazało się, że test na obecność koronawirusa był ujemny. Obecnie więc bursa pozostaje pusta.

Kolejna dobra wiadomość jest natomiast taka, że osoba poddana kwarantannie w Barzkowicach na terenie Gminy Stargard, także mogła już opuścić miejsce kwarantanny. Wyniki testu na obecność wirusa okazały się negatywne.

Stargardzka bursa po raz pierwszy spełniła swoją rolę jako miejsce kwarantanny już w piątek, gdzie skierowano tu dwie osoby. Opuściły one bursę po tym, jak wyniki testów także okazały się ujemne. Łącznie z kwarantanny, zwolniono więc już 5 osób, z uwagi na ujemne wyniki testów na obecność SARS- CoV2.

Pamiętajmy! Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, mających bliski kontakt z tymi, wobec których istnieje podejrzenia zakażenia lub zostało ono potwierdzone. Podlegających kwarantannie nie należy więc utożsamiać z kolejnym przypadkiem zakażenia.

W Stargardzie na miejsca kwarantanny wyznaczono bursę i Hotel 104. Podobne miejsca wyznaczyły także wszystkie gminy na terenie powiatu. Biorąc pod uwagę dane z godz. 6.30 dnia 15.03.2020 r., na Pomorzu Zachodnim potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem (w tym trzy dotyczą mieszkańcy powiatu stargardzkiego). W całej Polsce odnotowano 104 przypadki zakażenia.

Najwięcej chorych przebywa w szpitalach w woj. mazowieckim (19), lubelskim (15), dolnośląskim (13), śląskim (12), łódzkim (12). Zmarły trzy osoby, a wyzdrowiało trzynaście osób- poinformowało Ministerstwo Zdrowia.