Koniec wakacji i pierwsze dni września to znak, że na drogach powiatu stargardzkiego ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W okolicach szkół zobaczyć możemy więcej policyjnych patroli, których głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo szczególnej grupy użytkowników ruchu drogowego - dzieci i młodzieży.

 

Nowy rok szkolny dla młodego człowieka to rozpoczęcie kolejnego etapu w życiu. To również powrót do obowiązków, który bardzo często wiąże się ze stresem. Codzienne zadania stają się rutyną, której towarzyszy ciągły pośpiech. Wśród uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących jak i pieszych, to właśnie pośpiech powoduje brak koncentracji, nieostrożność, roztargnienie. Tym samym stanowi jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Podczas minionych wakacji w powiecie stargardzkim policjanci interweniowali 8817 razy legitymując przy tym 11569 osób. Funkcjonariusze przeprowadzili 4322 kontrole trzeźwości ujawniając 82 nietrzeźwych kierujących oraz 16 kierujących pod wpływem środków odurzających. W trakcie wakacji odnotowaliśmy łącznie 3448 wykroczeń z czego 1087 dotyczyło przekroczenia prędkości, w tym 16 – to przekroczenie prędkości o 50km/h w obszarze zabudowanym. 75 wykroczeń popełnionych zostało przez pieszych. Zatrzymane zostały 52 uprawnienia do kierowania pojazdami oraz 133 dowody rejestracyjne. W ręce mundurowych wpadły również 52 osoby, które kierowały pojazdem pomimo braku uprawnień.

W analizowanym okresie na drogach naszego powiatu doszło do 13 wypadków drogowych, w których 12 osób zostało rannych, a dwie osoby poniosły śmierć. Odnotowaliśmy także 203 kolizje drogowe.

Stargardzcy policjanci w trakcie wakacji zatrzymali 129 sprawców przestępstw kryminalnych oraz 66 osób poszukiwanych. Mundurowi odzyskali 5 poszukiwanych samochodów oraz 6 innych przedmiotów.

Dużo pracy mieli także funkcjonariusze, którzy pełnili służbę na wodzie. Podczas tego lata nie doszło do utonięcia. Kontroli poddano 205 kąpielisk na terenie całego powiatu.

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego. Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

podkom. Krzysztof Wojsznarowi