Uroczystości Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zgromadziły w sali widowiskowo- teatralnej SCK przedstawicieli Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Stargardzie, współpracowników oraz podopiecznych placówek prowadzonych przez stowarzyszenie, które w zeszłym roku obchodziło jubileusz 25- lecia działalności. Na zaproszenie Kazimierza Nowickiego, wieloletniego przewodniczącego Koła, odpowiedziała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Wicestarosta Joanna Tomczak oraz Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu. W uroczystościach uczestniczyła również Monika Rygiel, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Maja Wacławczyk, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

 

Jubileusz 20- lecia  uroczyście obchodziła Stargardzka Izba Gospodarcza  w gościnnych wnętrzach Domu Kultury Kolejarza. Utworzona w 1999 r. organizacja zrzesza obecnie 120 firm. Swój akces do izby zgłasza szerokie grono przedsiębiorców, aktywnych w Stargardzie i regionie. W gronie członków znajdziemy zarówno mikrofirmy, jak i średnie czy duże przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyła Wicestarosta Joanna Tomczak, Prezydent Stargardu Rafał Zając, przedsiębiorcy zrzeszeni  oraz przedstawiciele instytucji- miejskich, powiatowych i podmiotów na co dzień współpracujących ze Stargardzką Izbą Gospodarczą.

 • Podsumowanie andrzejkowego weekendu na drogach naszego powiatu

  Andrzejki to okazja do wspólnych zabaw i spotkań. Wiele osób spędziło ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego jak co roku czuwali stargardzcy policjanci, którzy zwracali baczną uwagę na zachowania niezgodne z prawem, w tym nietrzeźwość kierujących pojazdami.

 • Wystarczy jedynie wspiąć się po stromych schodach wiodących ku wnętrzom Bramy Wałowej, by przestąpić próg dwóch światów, wykreowanych w wyobraźni dwojga nietuzinkowych artystów. Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama” zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy prac Lidii Domagały i Andrzeja Fronczaka. W wernisażu ostatniej w tym roku wystawy, uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, zachęcając gorąco do wejścia w wymiar obu światów, uwiecznionych na płótnie.

  Rada Powiatu przyjęła na wniosek Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej program współpracy ze stowarzyszeniami oraz organizacjami pozarządowymi na przyszły rok. Zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, program  przegłosowano w formie uchwały. Dokument zaopiniowała pozytywnie działająca przy Staroście Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego

   

  Ofertę tej fundacji na usługi w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej po Nowym Roku wybrał Zarząd Powiatu Stargardzkiego. Do otwartego konkursu, ogłoszonego na podstawie przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, łącznie przystąpiło pięć organizacji. Spośród tego grona za najkorzystniejszą uznano ofertę rzeszowskiej fundacji. Na świadczenia w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej Powiat Stargardzki otrzymał na przyszły rok ok. 190 mln zł. z budżetu państwa.

   

  Przed nami grudniowa edycja świątecznego kiermaszu, przygotowanego przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe dla mieszkańców Stargardu i gmin powiatu. Bogato zaopatrzone stoiska zostaną otwarte w piątek, 6 grudnia na parterze Starostwa Powiatowego, w godzinach od 9.00. do 14.00. Termin organizacji kiermaszu wybrano nieprzypadkowo, licząc na wsparcie ze strony Świętego Patrona tego dnia. Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska zaprasza więc wszystkich do wizyty na parterze urzędu, gdzie doświadczymy już klimatu nadchodzących Świąt.

   

  Nie było to zwykłe urodzinowe spotkanie czy obchody okrągłego jubileuszu. Ci, którzy mieli okazję uczestniczyć w  radosnym świętowaniu 25- lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej w Dolicach,  od razu poczuli się tu jak w rodzinie. Licznej, pełnej niezwykłego ciepła i pogody. A także poczucia bezpieczeństwa i miłości, jaką nawzajem darzą się domownicy. Nie można bowiem inaczej określić wszystkich, którzy na co dzień tu przebywają.

   

  Niekorzystne warunki pogodowe powodem przesunięcia terminu zakończenia przebudowy odcinka ul. Pierwszej Brygady w Śródmieściu Stargardu. Miejscami dość intensywne opady deszczu utrudniają ekipom budowlanym firmy STRABAG układanie nowej nawierzchni jezdni, w ramach ostatniego etapu inwestycji. Z tego powodu zapadła decyzja o przesunięciu terminu zakończenia przebudowy, z 2 na 9 grudnia 2019 r. Przebudowanym odcinkiem ul. Pierwszej Brygady będzie więc można płynnie przejechać dopiero od przyszłego poniedziałku, 9 grudnia.

   

   

  Wernisaż fotografii prezentujących piękno i bogactwo ukraińskich strojów ludowych, zgromadził w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze Starostwa licznych  gości. Witając wszystkich, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska przypomniała o historycznym znaczeniu tradycji oraz kultur, obecnych na terenie gmin powiatu i regionu Pomorza Zachodniego, pielęgnowanych także przez potomków przesiedleńców z dawnych Kresów. Ekspozycję fotografii w galerii Starostwa przygotowało stargardzkie Koło Związku Ukraińców w Polsce.

  Kadra II Liceum Ogólnokształcącego, realizując unijny Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój o dynamicznie brzmiącym skrócie PO WER, doskonaliła umiejętności w zakresie metodyki języków obcych oraz wykorzystania najnowszych technologii w procesie nauczania. Dofinansowany z unijnych funduszy program dydaktyczny, którego realizację II LO rozpoczęło od września, zakłada wyjazdy szkoleniowe i spotkania nauczycieli z państw Wspólnoty. W trakcie pierwszego pobytu we Florencji, uczestników czekało intensywne szkolenie, połączone z poznawaniem kultury i tradycji Włoch.

  Nie wiesz, jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę na Śląsku? Podpowiadamy, gdzie szukać

  Problemy zdrowotne z kolanami, stawami łokciowymi, czy po zabiegu np.: rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w kolanie powodują, że konieczna staje się rehabilitacja. Musi jednak poprowadzić ją specjalista od fizjoterapii, aby zakończyła się sukcesem. Gdzie na Śląsku szukać dobrego fizjoterapeuty?

  Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, która kończy studia licencjackie, a następnie magisterskie. Jest to specjalista wysokiej klasy, zaliczający podczas edukacji takie przedmioty jak lekarz czy pielęgniarka. Gruntowna znajomość ludzkiego organizmu nie tylko wyklucza ryzyko powierzenia urazu osobie niekompetentnej, ale wręcz pozwala na profesjonalne przeprowadzanie zabiegów typu „fala uderzeniowa”. Pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona przy korygowaniu np.: wad układu mięśniowego czy kostnego. Specjalista prowadzi również rehabilitację po urazach i zabiegach operacyjnych. Na czym polega rola fizjoterapeuty i gdzie go szukać?

  Dla przykładu zerwanie więzadła krzyżowego przedniego

  Jest to uraz, który szczególnie nęka piłkarzy czy narciarzy. Więzadło zlokalizowane w przedniej części kolana jest poddawane ciężkim próbom podczas zjazdów czy biegów z szybkimi nawrotami. Przy niefortunnym ułożeniu stawu kolanowego i dużym przeciążeniu dochodzi do jego skrętu i często zerwania więzadła lub więzadeł.

  Niestety, ale większości przypadków jest konieczny zabieg rekonstrukcji więzadła, co wiąże się następnie ze żmudną rehabilitacją. Przywracana jest stopniowo ruchomość kolana, a następnie zakres zgięcia. Tutaj właśnie główną rolę odgrywa fizjoterapeuta. Podczas rehabilitacji ustala plan ćwiczeń, przebieg rehabilitacji, stopień obciążeń, aż do przywrócenia wszystkich funkcji ruchowych.

  Rehabilitacja – jak wybrać fizjoterapeutę?

  Na Śląsku jest wiele ośrodków rehabilitacyjnych, ale przeszukiwanie stron internetowych w celu szybkiego ich zlokalizowania, może być kłopotliwe. Pomocne mogą okazać się strony, które zrzeszają specjalistów z całego regionu. Wyświetlają one wyłącznie samych fizjoterapeutów z ich portfolio. Jak wyszukać fizjoterapeutę?

  Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednie frazy typu rehabilitacja Chorzów czy rehabilitacja Gliwice i wyświetli nam się szereg stron, które wskazują wyłącznie specjalistów – fizjoterapeutów. Dzięki takiemu udogodnieniu nie musimy przeglądać w wyszukiwarce lekarzy czy fizjoterapeutów spoza miejsca zamieszkania.

  Znalezienie odpowiedniego specjalisty nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio wybrać specjalizację, rodzaj urazu oraz miasto, a odpowiednie strony wskażą nam najbliższych ekspertów od rehabilitacji.

 • Ukradł motorower a w mieszkaniu posiadał narkotyki - 42 latek został aresztowany

  Policjanci Wydziału Kryminalnego stargardzkiej komendy ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o kradzież nowego motoroweru. Ponadto w domu zatrzymanego funkcjonariusze ujawnili środki odurzające w ilości 261 gramów marihuany. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące 42 latek spędzi w areszcie.

 •  

  Zmiany w tegorocznym budżecie oraz uchwalenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także korekty stawek za korzystanie z dróg powiatu w ramach prac remontowych- to ważniejsze punkty obrad XII już sesji Rady Powiatu Stargardzkiego. Radni jednogłośnie zdecydowali też o wyjściu ze Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Wprowadzono również zmiany stawek zakwaterowania w Bursie Szkolnej.

  „Ukraina w wyszywance” to hasło niecodziennej wystawy fotografii, której wernisaż zaplanowano w środę 27 listopada w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza w siedzibie Starostwa. Do udziału w prezentacji prac, których ekspozycję zaplanowano na kwadrans przed dziesiątą,  zaprasza Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska. Wyjątkowe zdjęcia prezentujące bogactwo ukraińskiego stroju ludowego, powstały w ramach projektu ETHNO FASHION by Potlova. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest znana ukraińska stylistka, Kateryna Potlova.

  To ostateczny już termin, wyznaczony przez wykonawcę modernizacji  kolejowej magistrali Poznań- Szczecin, której częścią są rozpoczęte 12 listopada prace związane z przebudową stacji w Stargardzie. Decyzja o zamknięciu wiaduktu i wprowadzeniu nowej organizacji ruchu w od poniedziałku, 2 grudnia, zapadła po spotkaniu  wykonawcy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, przedstawicielami Miasta i Zarządu Dróg Powiatowych. W jego trakcie dokonano m.in. odbioru tymczasowego przejścia dla pieszych, wyznaczonego z ulicy Towarowej- przez modernizowane perony stacji w stronę ul. Dworcowej.  Wybrany przez PKP PLK SA wykonawca modernizacji kolejowej magistrali Poznań- Szczecin  przejął plac budowy we wtorek 12 listopada. Zaplanowano w tym czasie wyłączenie dwóch z czterech wiaduktów kolejowych w mieście, kluczowych dla ruchu, szczególnie w centrum i śródmieściu Stargardu. Przesuwano jednak terminy z uwagi na trudności z odbiorem prowizorycznej kładki dla pieszych. Grudniowy termin zamknięcia wiaduktu jest  już jednak  oficjalnie potwierdzony.

   

  Do zachowania podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w niebanalny sposób zachęcali przedszkolaków z Dzwonowa dzielnicowi posterunku Policji w Dobrzanach. Podopieczni placówki prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, przyjęły niecodziennych gości z wielką radością. W pełnym skupieniu i z uwagą słuchali też o konieczności noszenia elementów odblaskowych oraz niebezpieczeństwach, jakie niesie brak uwagi, roztargnienie czy urządzanie w pobliżu drogi placu zabaw.

 • NIE MA ZGODY NA ATAKOWANIE POLICJANTÓW!

  Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz kierownictwo polskiej Policji stanowczo sprzeciwiają się atakowaniu policjantów w jakiejkolwiek formie - czy to fizycznej, czy poprzez hejt i wyzwiska.

 • Dbamy o bezpieczeństwo najmłodszych

  Dzielnicowi z Posterunku Policji w Dobrzanach w ramach promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród najmłodszych odwiedzili przedszkolaków ze szkoły w Dzwonowie. Spotkanie miało na celu także kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta, który zawsze służy pomocą. Na koniec wspólnej zabawy wszystkie dzieci otrzymały elementy odblaskowe.

 • Nośmy odblaski, bądźmy widoczni i bezpieczni

  Stargardzcy dzielnicowi Rewiru I w ramach promowania prawidłowych zachowań wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego przeprowadzili działania promujące noszenie elementów odblaskowych. Oprócz cennych wskazówek mundurowi rozdawali kamizelki, oraz inne elementy, które mają wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

 •  

  Do tej pracy potrzeba siły, cierpliwości oraz niebywałej wprost wrażliwości, połączonej ze zdecydowaniem i stanowczością. I nie chodzi tu wcale o postaci z pierwszych stron, lecz prawdziwych bohaterów codzienności. W dniu swojego święta, pracownicy socjalni oraz społeczni wolontariusze zostali nagrodzeni za swój trud i troskę o drugiego człowieka. W miejskich i powiatowych obchodach Dnia Pracownika Socjalnego na Małej Scenie SCK, uczestniczył Prezydent Stargardu Rafał Zając razem z Zastępcami: Ewą Sową i Piotrem Myncem oraz Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, której towarzyszyła Wicestarosta Joanna Tomczak. Podczas uroczystego spotkania była też okazja, by szczególnie wyróżnić Społeczników Roku 2019.