Mieszkanie i praca to fundamenty, na których opiera się poczucie bezpieczeństwa oraz  godności człowieka. Jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu, kiedy dotyczą osób zmagających się z niepełnosprawnością. Przed dwudziestu laty- dokładnie 17 grudnia 1999 r.- na stargardzkim osiedlu Letnim przekazano do użytku pierwsze mieszkania, nazywane wówczas wspomaganymi. Grono najemców tworzyły osoby upośledzone umysłowo razem z opiekunami. Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną świętowało doniosły jubileusz tego wydarzenia.

Był to wówczas eksperyment na saklę kraju w czasach, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o mieszkaniach chronionych, wspomaganych czy treningowych dla osób zagrożonych społecznym wykluczeniem i niepełnosprawnych, skazanych na dorastanie w „więzieniu czterech ścian” lub murów placówek opieki społecznej. Eksperyment podjęty przed dwudziestu laty przez Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Miasto Stargard, Stargardzkie TBS razem z samorządami gmin, wspomaganymi przez instytucje pomocy społecznej udowodnił, że można być prekursorem rozwiązań, na których wzorują się obecnie inne samorządy, wprowadzając u siebie sprawdzony w praktyce stargardzki model kompleksowej opieki.

Ścieżka dojścia od  zagwarantowanej pracy do własnego mieszkania, które zapewnia niezależność mimo choroby i niepełnosprawności stała się możliwa dzięki determinacji, wierze w sprawy i rzeczy niemożliwe, a także współdziałaniu stowarzyszenia z władzami miasta, powiatu oraz instytucji i spółek miejskich uczestniczących w programie budowy mieszkań przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przypomniał o tym Kazimierz Nowicki, Przewodniczący Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, podczas uroczystego podsumowania osiągnięć minionego dwudziestolecia, w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia” prowadzonym przez Stowarzyszenie. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczył Prezydent Stargardu Rafał Zając razem z Zastępcą Prezydenta Stargardu Ewą Sową.  Dwie udane  dekady „eksperymentu stargardzkiego” świętowała również Wicestarosta Joanna Tomczak wspólnie z Moniką Rygiel, Dyrektor Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie. Na zaproszenie  odpowiedziała też Krystyna Mrugalska, Prezes Honorowa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, gorąca orędowniczka stargardzkiego projektu mieszkalnictwa wspomaganego, która wspierała pionierski wówczas program na każdym etapie jego realizacji.

Przed dwudziestu laty entuzjaści z Koła Stargardzkiego Stowarzyszenia przecierali szlaki. Dzisiaj mamy w Stargardzie blisko 100 mieszkań, dedykowanych nie tylko osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach stargardzkiego eksperymentu rodziły się kolejne programy budowy mieszkań dla niepełnosprawnych ruchowo, usamodzielniających się wychowanków domów dziecka, seniorów czy bezdomnych. Wszystkie tworzą jeden spójny system wprowadzony i utrzymywany przez samorządy Miasta i Powiatu oraz podległe im jednostki.

O tym, że stargardzki program kompleksowej opieki jest modelem wzorcowym mówił również Prezes PFRON, Krzysztof Michałkiewicz, podkreślając nieocenioną w tym rolę Koła Stowarzyszenia. Obok wielu pięknych i wzniosłych słów, jakie wypowiedziano przy okazji jubileuszu ważne jest, że lokatorzy mieszkań oddanych przed dwudziestu laty, swoją codziennością zapisują nowe rozdziały historii spełnionych marzeń.