Jak wielką rolę w „oswajaniu” miasta, które tuż po działaniach wojennych znalazło się w  granicach Polski  odegrała obecność księży katolickich, pamiętają najstarsi przedstawiciele pokolenia osadników, przybywający do na wpół zrujnowanego wówczas Stargardu, wiosną i latem 1945 r. Odprawiona wtedy pierwsza msza, w majowy Dzień Zielonych Świątek, na nowo budowała tożsamość miejsca, które dla wielu przybyłych w ramach powojennej wędrówki ludów stało się nowym rodzinnym domem.

Minęło właśnie 75 lat od tej chwili, kiedy pierwszą w Stargardzie Mszę Św. odprawili dwaj księża chrystusowcy: Tomasz Długopolski oraz Edmund Gagajek. Obok wymiaru modlitewnego i religijnego, pierwsza celebra na gruzach powojennego Stargardu stanowiła też formę manifestacji obecności polskich osadników, którzy rozpoczęli w przejmowanym mieście na nowo organizację życia, opartego na fundamencie chrześcijańskich wartości.

Pierwszą mszę odprawiono w kościele p.w. św. Ducha, który jako jedyny nadawał się wówczas do sprawowania wspólnej celebry. Przypomniano o tym fakcie podczas jubileuszowych uroczystości w kościele św. Jana, zorganizowanych staraniem Zgromadzenia Chrystusowców, od blisko 75 lat związanych ze Stargardem.

W jubileuszowej Mszy św. z okazji 75- lecia tamtego wydarzenia, uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Ewą Sową- Zastępcą Prezydenta Stargardu. Na zaproszenie zgromadzenia odpowiedział także poseł na Sejm RP Michał Jach, księża ze stargardzkich parafii oraz przedstawiciele wspólnot, działających w parafii p.w. św. Józefa przy kościele św. Jana. Celebrze przewodniczył  delegat Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego- stargardzianin ks. Zbigniew Regucki.

Warunki czasu pandemii ograniczyły znacznie wymiar jubileuszowego świętowania. Przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń dziękowano więc za Pionierów Stargardu i pierwszych księży, którzy sprawując Eucharystię w 1945 r. budowali na nowo tożsamość miasta.

Przejmującym akcentem jubileuszowej liturgii okazało się wprowadzenie do świątyni krzyża ołtarzowego, znalezionego w 1945 r. na gruzach kościoła św. Józefa. Krzyż po koniecznej renowacji  znalazł miejsce w kościele św. Jana. Przypomina też o nieistniejącym dzisiaj budynku kościoła p.w. św. Józefa, który obecnie jest patronem świętojańskiej parafii.

Wspólne świętowanie miał uświetnić również spektakl przygotowany przez młodzież z parafii na osiedlu Chopina- według scenariusza Joanny Stefańskiej. Wprowadzone obostrzenia sprawiły jednak, że zamiast spektaklu zrealizowano projekt multimedialny z udziałem młodych aktorów, spośród których każdy swoją kwestię nagrywał  w domu. Powstał dzięki temu film o pierwszych najtrudniejszych dniach polskiej społeczności na Pomorzu Zachodnim. Dynamicznie zmontowany i pokazany obraz okazał się szczególnie wzruszającym akcentem jubileuszowych uroczystości.