Dynamiczny przyrost zakażeń w ostatnich tygodniach świadczący o dalszej ekspansji pandemii, a także zapowiedź utrzymania obostrzeń do końca roku- to wszystko sprawia, że powiatowi radni nieprędko wrócą do bezpośrednich obrad w sali sesyjnej. Pozostaje zdalny tryb XXII już sesji Rady Powiatu Stargardzkiego, która rozpocznie się 25 listopada o godz. 10.00. Przebieg obrad można śledzić za pośrednictwem strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego. I do tej formy przekazu z sali sesyjnej trzeba będzie  na dłużej przywyknąć…

W porządku obrad listopadowej sesji, obok projektów uchwał zakładających zmiany w tegorocznym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, znalazła się również uchwała w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Powiatu Stargardzkiego z organizacjami pozarządowymi, oraz podmiotami  prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 r.

Program, zanim został przedłożony radnym, poddano konsultacjom z organizacjami pozarządowymi. Swoje propozycje i projekty współpracy w ramach przeprowadzonych konsultacji zgłosiły do programu trzy organizacje: Fundacja PANARO Pasja, Nauka, Rozwój z siedzibą w Dobrzanach, Stowarzyszenie „Uwierzyć w Siebie” z Morzycy w gminie Dolice oraz Stowarzyszenia Zwykłego „Kasztanowy Zakątek”, które zgłosiło swoje pomysły i uwagi odnośnie działań na rzecz integracji młodzieży szkolnej, zmagającej się z niepełnosprawnością.

Zarząd Powiatu uwzględnił w programie współpracy postulat stowarzyszenia „Uwierzyć w Siebie”, wnioskującego o zaopatrzenie organizacji pozarządowych w środki ochrony przed skutkami pandemii COVID- 19. Wniosek ten wpisano do programu, podkreślając, że wszystkie formy zadań będą realizowane zgodnie z nałożonymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. W programie ujęto również propozycje fundacji z Dobrzan, której zależy na rozwoju różnorodnych form turystyki społecznej na terenie gmin powiatu.

Projekt programu współpracy władz powiatu z organizacjami pozarządowymi, pozytywnie zaopiniowała również Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Radni zajmą się również propozycjami zmian, odnośnie podziału przyznanych na ten rok  środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uznano, że część z przyznanych kwot zostanie przeznaczonych w większym stopniu na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny i kupno przedmiotów ortopedycznych, a także działań związanych z likwidacją barier architektonicznych. Jak wskazano w projekcie uchwały, dokonane zmiany w optymalny sposób wpłyną na zaspokojenie potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców powiatu.