Jaki rodzaj biznesu jest najlepszy?

Biznes franczyzowy opiera się na wolności w zarządzaniu własnym biznesem. Jest to współcześnie niezwykle wygodne rozwiązanie szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, którzy szukają swojej ścieżki zawodowej. Franczyza polega na sprzedaży towarów pomiędzy finansowo odrębnymi przedsiębiorstwami.

Katalog franczyz

Katalog franczyz to oferty skierowane do przedsiębiorców, którzy nie mają gotowego pomysłu, a chcieliby zacząć współpracę na licencji pod marką franczyzodawcy. Katalog tworzony jest w każdym roku i zawiera bazę najlepszych franczyz w Polsce, Europie i na świecie.

Franczyzodawca i franczyzobiorca

Franczyzodawca to osoba, jednostka, która posiada dosyć popularną markę, która przede wszystkim ma zaufanie wśród klientów i przynosi duże zyski.

Franczyzobiorca to osoba lub jednostka, która podejmuje się przestrzegać zasad, która są zawarte w umowie, w tak zwanej Franczyzie. W ten sposób Franczyzobiorca może czerpać korzyści i mieć także dochody z możliwości prowadzenia danej marki.

Idea systemu Franczyzy

Pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą zawierana jest umowa, która właśnie nazywa się Franczyzą.

Druga strona umowy zyskuje w ten sposób prawa do nazwy firmy czy też loga lub też pomocy ze strony franczyzodawcy ( wspieranie partnera w prowadzeniu wspólnej firmy), oraz kluczowe informacje dotyczące na przykład: sposobu przygotowania dań w nowym punkcje typu bistro, kawiarnia, restauracja itp.

Główną zaletą franczyzy jest gotowa formuła biznesowa do naśladowania. Obejmuje produkty i usługi sprawdzone na rynku, o ugruntowanej marce. Franczyzodawcy często oferują szkolenia i planowanie finansowe oraz listy sprawdzonych dostawców. Wadą franczyzy są wysokie koszty początkowe oraz koszty opłat licencyjnych. Franczyzobiorcy nie posiadają również kontroli nad terytorium i są pozbawieni kreatywności w prowadzonej działalności.

Podsumowanie

Franczyza to przede wszystkim system prowadzenia biznesu, w której uczestniczą dwie strony: biorca i dawca. Biorca w tym przypadku jest biorcą licencji, która zostaje mu przekazana przez dawcę licencji. W ten sposób franczyzobiorca, może liczyć ze strony franczyzobiorcy na wszelaką pomoc, opiekę czy też szkolenia dla danej marki, branży, w której uczestniczy. Franczyzobiorca na początku umowy płaci tak zwaną opłatę franczyzową , jak i również dzieli się przyszłymi zyskami z Franczyzodawcą.