Czym jest jazda konna?

Niewiele współczesnych sportów można porównać do jazdy konnej. Jeździectwo to świetny sposób na odreagowanie stresu, a współpraca i kontakt, jaki człowiek może mieć z koniem oraz emocje, które się z nim wiążą są magiczne i wyjątkowe. Podczas sportów jeździeckich trenowane jest całe ciało, aktywnie pracują mięśnie nóg, pleców, brzucha, a także ramion. Dzięki temu poprawia się postawa i wyjątkowo zwiększa się Twoja wytrzymałość. W dodatku praca z koniem ma też potencjał terapeutyczny. W naszym artykule przybliżymy Ci historię i zasady jazdy konnej, powiemy jak rozpocząć przygodę z jeździectwem oraz jakich sprzętów potrzebujesz, aby rozpocząć pierwsze treningi.

Czym w ogóle jest jazda konna?

Relacja między człowiekiem i koniem rozpoczęła się wiele tysięcy lat temu i odegrała bardzo ważną rolę w ewolucji naszego gatunku. Te mądre zwierzęta wykorzystywane były w wieku dziedzinach naszego życia: jako środek transportu i do pracy w polu, aż wreszcie nadszedł czas na sport zwany jazdą konną. Za jego kolebkę uważa się Italię, a pierwsza Akademia Jeździecka powstała w 1134 roku w Neapolu. W Polsce jeździectwo związane z wojenną musztrą było wzorowym przykładem dla całej Europy, a największa jego popularność przypadła na okres międzywojenny. Dzisiejsza jazda konna obejmuje wiele dziedzin, w których człowiek współpracuje z tym niezwykle inteligentnym zwierzęciem. Dotyczy to zarówno hobbystycznej jazdy, jak i zawodów jeździeckich. Istnieje siedem dyscyplin uprawianych w ramach sportu. Są nimi: ujeżdżanie, skoki przez przeszkody, powożenie, woltyżerka, rajdy długodystansowe, reining i parajeździectwo. Dwie pierwsze z nich zaliczane są do konkurencji olimpijskich. Podczas zajęć poruszamy się stepem, kłusem albo galopem. Treningi obejmują zwykle zapoznanie się z koniem, a także naukę prawidłowego obchodzenia się z nim, przygotowanie, jazdę w siodle oraz rozsiodłanie zwierzęcia. Mimo powszechnego przekonania, że przygodę z jeździectwem można zaczynać tylko w młodym wieku w rzeczywistości każdy, nawet starsza osoba może brać udział w zajęciach i czerpać z nich przyjemność. Jedyną przeszkodą może być w tym przypadku stan zdrowia, dlatego decyzję dobrze jest uprzednio skonsultować z lekarzem. Z drugiej strony popularna jest też hipoterapia, czyli zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem jazdy konnej dla osób chorych, które wielu osobom pomagają wrócić do zdrowia.

Jakich sprzętów sport wymaga?

Jazda konna wymaga specjalistycznego sprzętu, a także ubrań, w których będziesz swobodnie trenować. Wymagane są bezszwowe spodnie zwane bryczesami, które pozwalają na lepszy dosiad i zapewniają komfort podczas jazdy. Najlepiej na początek wybrać spodnie z pełnym lejem silikonowym albo zamszowym. Sztyblety to wygodne buty do jazdy konnej, które sięgają do kostki. Na chłodniejsze dni zaś zakłada się wyższe oficerki. Dobre obuwie musi mieć sztywny, stabilny obcas i powinno zapewniać maksymalne bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Kask lub kasko-toczek również pełni funkcję ochronną i zabezpiecza przed urazami, które podczas zajęć są realnym zagrożeniem. Siodło i czaprak do jazdy konnej powinny być dopasowane do rozmiaru konia i dobrane do rodzaju wykonywanej aktywności. Są one najważniejszymi elementami wyposażenia, które chronią koński grzbiet i umożliwiają sprawne kierowanie zwierzęciem. Wędzidło wkładane jest do pyska zwierzęcia i również pozwala na sterowanie wierzchowcem. Ważnymi akcesoriami są też puśliska, strzemiona, popręg i ogłowie. Na rynku istnieje jeszcze więcej produktów przeznaczonych do uprawiania sportu, jednak te wyżej wymienione będą na początek najważniejsze.

Od czego warto zacząć uprawiać jazdę konną amatorsko?

Jeśli zdecydowałeś się na przygodę z tym sportem to najlepiej będzie zapisać się do lokalnego klubu jeździeckiego albo stadniny i pod czujnym okiem trenera poznawać tajniki pracy z końmi. Będziesz tam miał okazję upewnić się co do swojego wyboru i ostatecznie podjąć decyzję co do dalszych treningów. W wolnej chwili naucz się jak najwięcej na temat zachowania i zwyczajów tych zwierząt, aby być przygotowanym na spotkania i lepiej sobie podczas nich radzić. Nauczyciel pokaże Ci jak zajmować się koniem i zdobyć jego zaufanie, a także powolutku nauczy zasad bezpiecznej jazdy. Zajęcie to jest doskonałą formą rekreacji i świetnym, prozdrowotnym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Podczas zajęć musisz nauczyć się tak pracować ze swoim wierzchowcem, aby przede wszystkim nie być dla niego ciężarem podczas jazdy, a jednocześnie samemu czuć się swobodnie. Wymaga to od Ciebie dużej odpowiedzialności i cierpliwości, a także systematyczności oraz długiej, ciężkiej pracy. Kontakt z tak wspaniałym zwierzęciem, jakim jest koń przyczynia się do zbudowania niesamowitej więzi, a sport najczęściej zamienia się w wyjątkową pasję na całe życie. Wiele osób kupuje sobie zwierzę na własność, pielęgnuje je i dogląda regularnie przez lata.

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Sztyblety jeździeckie

Klasyczne sztyblety jeździeckie wykonane są ze skóry, która jest wygodna i wytrzymała. Komfortowe buty mają solidną podeszwę i zapewnią Ci idealną ochronę w każdej sytuacji. Dwie gumki po bokach ułatwiają sprawne zakładanie i zdejmowanie obuwia. Nadają się na każdą pogodę.

Kask jeździecki

Profesjonalny kask jeździecki jest bezpieczny i chroni Cię przed urazami głowy. Posiada elegancki design i ma aksamitne wykończenie. Ma paski, które można regulować, więc doskonale dopasowuje się do Twoich indywidualnych wymiarów.

Jazda konna to niesamowita więź z wyjątkowym zwierzęciem

Koń to zwierzę, które z biegiem lat stało się nie tylko naszym niezastąpionym pomocnikiem, ale i wiernym przyjacielem. Sporty jeździeckie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na trening wszystkich mięśni, który przyczynia się do polepszenia kondycji i kształtuje Twój charakter. Decyzja o spróbowaniu sił w jeździe konnej to sprawa czysto indywidualna, a jedynym przeciwskazaniem może być tylko Twój stan zdrowia. Koń może być bardziej przydatny niż niejeden psycholog, ponieważ pomaga odczuwać wiele emocji, a także uczy porozumienia. Jeździectwo to sport partnerski, w którym wierzchowiec z pewnością stanie się Twoim najlepszym przyjacielem, a dzięki wytrwałości i dążeniu do celu możesz osiągnąć wysokie wyniki.