Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Koszalina

Koszaliński rynek nieruchomości jest zróżnicowany, dzięki czemu osoby chcące zarówno kupić, jak i wynająć mieszkanie mają spory wybór. Na jakie rozwiązanie decydują się mieszkańcy Koszalina?

Przystępne ceny nieruchomości w Koszalinie zachęcają do zakupu

Województwo zachodniopomorskie wypada atrakcyjnie, gdy mowa o cenach nieruchomości pochodzących z rynku zarówno pierwotnego, jak i wtórnego. Jak podaje Emmerson Evaluation w 2020 r. w Szczecinie mediana cen nieruchomości wynosiła:

  • 6500 zł za mkw. mieszkania z rynku pierwotnego,
  • 5800 zł za mkw. mieszkania z rynku wtórnego.

Na wydatek podobnego rzędu muszą nastawić się osoby kupujące mieszkania w Koszalinie. Kwoty te są jednak wciąż dużo niższe niż w innych miastach Polski. To jeden z powodów, dla których część mieszkańców Koszalina decyduje się na zakup własnego lokalu mieszkalnego.

Kto najczęściej kupuje mieszkanie w Koszalinie? Do grona nabywców należą przede wszystkim osoby wiążące z tym miastem plany na przyszłość oraz te, które wysoko cenią sobie niezależność. Odrębną grupę kupujących stanowią inwestorzy. Dla nich zakup nieruchomości w Koszalinie to sposób na ochronę posiadanych środków finansowych przed inflacją.

Kto najczęściej wynajmuje mieszkania w Koszalinie?

Koszalin jest atrakcyjnym rynkiem pracy, a na jego terenie działa kilka uczelni wyższych, w tym Politechnika Koszalińska. To powoduje, że w mieście występuje spore zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Kto najczęściej decyduje się wynająć mieszkanie? Wyodrębnić można trzy grupy najemców – to:

  • Studenci, którzy przyjeżdżają do miasta na czas roku akademickiego. Niestety, nie każdy student może liczyć na miejsce w akademiku.
  • Pracownicy. Z reguły pracownicy napływają do Koszalina z mniejszych miejscowości położonych na terenie województwa zachodniopomorskiego.
  • Osoby, które ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania w Koszalinie – im również pozostaje wynajem.

W Koszalinie największą popularnością cieszy się wynajem długoterminowy. Rynek najmu krótkoterminowego jest stosunkowo niewielki, co ma bezpośredni związek z faktem, że miasto to nie jest miejscowością typowo turystyczną.

Zakup czy wynajem mieszkania w Koszalinie – co opłaca się bardziej?

W Polsce przywiązanie do własności jest silne. Z tego względu powszechnie uważa się, że zakup mieszkania jest rozwiązaniem korzystniejszym. Nawet wówczas, gdy nieruchomość jest finansowana z kredytu hipotecznego, po kilku czy kilkunastu latach staje się ona własnością kupującego – może on dalej z niej korzystać, sprzedać ją lub wynająć. Dodatkowo dotychczasowy trend na rynku nieruchomości pozwala założyć, że po upływie tego czasu nieruchomość będzie warta o wiele więcej niż w chwili jej zakupu.

Z drugiej strony coraz więcej osób ceni sobie mobilność i nie przywiązuje się do jednego miasta. To właśnie one wynajmują mieszkania. Umowa najmu może być na tyle elastyczna, że jej rozwiązanie będzie możliwe z dnia na dzień.

Zastanawiasz się nad przeprowadzką do Koszalina? Decyzja o tym, co będzie dla Ciebie korzystniejsze – zakup czy wynajem mieszkania – należy do Ciebie. Każde rozwiązanie ma zalety i wady, a podjęty przez Ciebie wybór powinien uwzględniać Twój styl życia, przyzwyczajenia i aktualne plany.