Instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków pozytywnie wpływa na środowisko, gdyż stanowi ekologiczne i efektywne rozwiązanie dla zarządzania domowymi ściekami. Aby jednak działała bez zarzutu, wymaga starannego planowania i wykonania oraz regularnej konserwacji i inspekcji. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę, jeżeli planujesz samodzielną budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.
Wybierz odpowiednią instalację – rodzaje oczyszczalni dostępnych na rynku
Chcąc wybudować instalację oczyszczalni ścieków na swojej posesji, trzeba wybrać jej rodzaj. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się pod względem konstrukcji, technologii i skuteczności. Wybór powinien opierać się na indywidualnych potrzebach użytkowników, warunkach gruntowych działki, wielkości gospodarstwa oraz dostępnych funduszach.
Główne rodzaje oczyszczalni ścieków to:
- oczyszczalnia biologiczna – składa się z bioreaktora, gdzie aktywne mikroorganizmy rozkładają zanieczyszczenia.
- oczyszczalnia roślinna (hydrofitowa) - system wykorzystujący naturalne procesy roślinne i mikrobiologiczne do oczyszczania wody
- ekologiczna oczyszczalnia drenażowa – polega na naturalnym procesie filtracji ścieków przez warstwy gruntowe z wykorzystaniem drenażu rozsączającego.
Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków
Przydomowa przepompownia ścieków to dobra opcja, gdy na posesji nie jest możliwe podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Jej montaż można wykonać samodzielnie. Jak zrobić to prawidłowo?
Na początek należy wykonać wykop pod zbiornik. Wymiary wykopu zależą od rozmiaru oczyszczalni biologicznej. Zazwyczaj obejmują głębokość zbiornika + 1 metr. Głębokość montażu powinna być około 20 centymetrów większa niż wysokość zbiornika. Ponadto do wykopu i umieszczenia w nim zbiornika warto wybrać miejsce łatwo dostępne, które potem umożliwi szybkie opróżnianie i swobodny dostęp w celu wykonania konserwacji.
Po wykonaniu wykopu na dnie należy przygotować zasypkę ze żwiru lub piasku o odpowiedniej granulacji lub innego materiału o grubości minimum 20 centymetrów. W przypadku gruntów piaskowych dodatkowo zabezpieczamy boki w celu uniknięcia osuwania się gruntu.
Na oczyszczalnię ścieków składają się dwa zbiorniki – osadnik gnilny i zbiornik z osadem czynnym. Osadnik należy zamontować jak najbliżej miejsca wyprowadzania ścieków, około 3-8 metrów. Istotne są też włazy rewizyjne, dzięki którym łatwiej kontrolować pracę osadnika.
Kolejny etap montażu obejmuje instalację drenażu rozsączającego i pionu kanalizacyjnego. Prawidłowy montaż drenażu obejmuje instalację studzienki rozdzielczej i połączenie jej przykanalikiem do króćca wlotowego osadnika. Układając rurę do studzienki rozdzielczej należy zachować spadek na poziomie 2,5% w kierunku przepływu ścieków.
Ułożony drenaż zasypujemy gruntem lub żwirem płukanym, a rury drenażowe zakańczamy pionową rurą do wentylacji wystającą ponad powierzchnię. Układamy je zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.
Odpowiednio wypoziomowany zbiornik wzdłuż osi wzdłużnej wypełniamy wodą na poziomie 50 centymetrów od dna i łączymy z kanalizacją wewnętrzną. Pamiętajmy przy tym o napowietrzeniu systemu z pomocą syfonów i rur.
Jeśli przerasta Cię samodzielny montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, możesz skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej. Sprawdź ofertę firmy Ciepły Dom ze Szczecina zajmującej się wykonywaniem nowoczesnych instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych, solarnych, c.o. i gazowych.
Konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków
Prawidłowa konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków obejmuje:
- regularne czyszczenie – opróżnianie zbiorników co 3 lata, czyszczenie filtrów oczyszczalni co pół roku, wymiana filtrów powietrza raz na trzy miesiące,
- stosowanie specjalnych biopreparatów – najlepiej raz na dwa tygodnie,
- regularny przegląd dmuchawy powietrza,
- kontrolowanie osadu w strefie aktywacyjnej,
- przepłukanie czystą wodą pompy w przepompowni,
- weryfikacja składu odpływu i uregulowanie natlenienia – raz do roku.