Charakterystyka pożyczek pod zastaw nieruchomości

Decydując się na zaciągniecie kredytu bankowego, należy przekonać bank, że będzie się w stanie spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami. W związku z tym, że banki w ostatnich latach dosyć rygorystycznie i szczegółowo weryfikują zdolność kredytową swych klientów, osoby, które nie zarabiają zbyt dużo lub miały kiedykolwiek problem ze spłatą zadłużenia, mogą mieć problem z pozyskaniem takiej kwoty, o jaką wnioskują. Rozwiązaniem tego problemu może być pożyczka pod zastaw nieruchomości. Pożyczki pod zastaw nieruchomości to produkty finansowe oferowane zazwyczaj przez pozabankowe instytucje finansowe.

Produkty te przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które potrzebują pożyczyć większą sumę, a są właścicielami nieruchomości. Dzięki zabezpieczeniu kredytu hipoteką nieruchomości, możliwe jest uzyskanie środków pieniężnych nawet do osiemdziesięciu procent wartości budynku. Co ważne nawet w przypadku ustanowienia hipoteki na nieruchomości, pożyczkobiorca jest nadal jej właścicielem i może z niej korzystać w dowolny sposób.

 

Najważniejsze zalety pożyczek pod zastaw nieruchomości

Podstawową zaletą pożyczek pod zastaw nieruchomości jest to, że pożyczone pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. W przypadku bankowych kredytów hipotecznych wnioskodawca musi z góry określić, jak zamierza wydać środki. Pożyczki pod zastaw nieruchomości wyróżniają się także długim okresem spłaty, dzięki czemu miesięczna rata, jaką trzeba spłacać, nie jest zbyt wysoka. Pożyczka pod zastaw nieruchomości ma tę przewagę nad kredytem gotówkowym, że uzyskać można zdecydowanie więcej środków. Osoby zaciągające kredyt gotówkowy mogą z reguły liczyć na 100-150 tysięcy zł i to jedynie przy wysokich zarobkach i nieskazitelnej historii w BIK.

W przypadku pożyczek ilość środków, jakie można uzyskać, uzależniona jest od wartości nieruchomości. Wskaźnik, który określa stosunek pożyczki do wartości nieruchomości oznaczany jest symbolem LTV, czyli "Loan To Value". Najlepsze firmy pożyczkowe oferują LTV na poziomie nawet osiemdziesięciu procent. Przykładowo przy wskaźniku LTV na poziomie osiemdziesiąt procent, właściciel domu o wartości około 500 tysięcy złotych, może liczyć na pożyczkę w wysokości 400 tysięcy zł.

 

Jaki wygląda proces zaciągania pożyczki

Osoby zaciągające zobowiązania w bankach przyzwyczajone są tego, że zanim uzyskają pieniądze, będą musiały wcześniej wypełnić mnóstwo formularzy, przejść dogłębną weryfikację wypłacalności i długo czekać na ostateczną decyzję. W przypadku firm pożyczkowych proces zawierania umowy jest zwykle zdecydowanie łatwiejszy i szybszy. Zasadniczo przyjmuje się, że czas obiegu dokumentów wynosi od trzech do siedmiu dni roboczych, a decyzja jest wydawana w ciągu dziesięciu dni. Klient nie musi dostarczać żadnych zaświadczeń z ZUS-u ani Urzędu Skarbowego. W związku z tym, że zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość, klient nie jest weryfikowany w BIK-u. Wszystko to sprawia, że pieniądze uzyskiwane są szybko, sprawnie i bez zbędnych formalności.


Więcej informacji

Konsorcjum Finansowe - zobacz ofertę pożyczek pod zastaw nieruchomości i dowiedz się więcej