Archeolodzy odsłaniają średniowieczne Stare Miasto przy ul. Włosienniczej

W sercu Stargardu, na terenie po dawnym przedszkolu, praca archeologów przypomina detektywistyczne śledztwo. Pod warstwami ziemi wyłaniają się fragmenty ulic, domów i przedmiotów, które mogą zmienić projekt przyszłej szkoły muzycznej z salą koncertową. Prace dopiero się rozkręcają, a miasto obserwuje każdy nowy skarb.
- Odkrycia przy ul. Włosienniczej i przyszła szkoła muzyczna
- Co mówią archeolodzy w Stargardzie
Odkrycia przy ul. Włosienniczej i przyszła szkoła muzyczna
Na działce przy ul. Włosienniczej, gdzie ma powstać nowa szkoła muzyczna z salą koncertową na 1000 miejsc, archeolodzy natrafili na ślady zabudowy poprzednich wieków. Badania prowadzone są na obszarze obejmującym nieistniejące przedłużenie ul. Szewskiej, brzegi kanału Iny oraz rejon ul. Basztowej. Już teraz do zbiorów trafiają setki fragmentów ceramiki i przedmioty użytkowe, które pomogą odtworzyć historię tej części miasta.
“Świetny czas, w którym odkrywamy dawny Stargard po to, żeby budować nowy. Te prace pokażą kawał historii i zapewne w jakiś sposób uwarunkują kształt późniejszego obiektu szkoły muzycznej i sali koncertowej”
— Rafał Zając
Co mówią archeolodzy w Stargardzie
Prace realizuje Muzeum Archeologiczno‑Historyczne, a badania są dopiero w początkowej fazie — przed zespołem jeszcze kilkanaście miesięcy wykopów i analiz. Jak wyjaśnia jeden z badaczy:
“Eksplorujemy relikty kamienic, które znajdowały się wzdłuż nieistniejącego przedłużenia ul. Szewskiej, ul. Włosienniczej oraz wzdłuż kanału Iny i ul. Basztowej. Uzyskaliśmy już setki fragmentów materiału ceramicznego i liczne znaleziska ruchome większej wartości. To np. narzędzia rzemieślnicze oraz monety”
— Mateusz Szeremta, Muzeum Archeologiczno‑Historyczne
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że osadnictwo na tym fragmencie Starego Miasta było intensywne od późnego średniowiecza, a być może sięga pierwszych lat po lokacji miasta. Kolejne odsłony wykopalisk mają dostarczyć więcej materiału do badań i — jak zapowiadają archeolodzy — jeszcze ciekawszych odkryć, które trafią do publicznej prezentacji.
na podstawie: Urząd Miejski Stargard.
Autor: krystian

