Komiksowy konkurs zorganizowany staraniem PODN w Stargardzie i Książnicy Stargardzkiej, pod patronatem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, uroczyście rozstrzygnięto w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze Starostwa. Organizatorzy zaprosili także do obejrzenia wystawy pokonkursowej, na którą składają się nagrodzone dzieła. Dwunasta edycja konkursu pod hasłem „Znane i nieznane historie, legendy miasta Stargard i powiatu stargardzkiego” cieszyła się dużym zainteresowaniem młodych twórców komiksu. Swoje prace nadesłało 72 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych miasta

Podania, legendy oraz baśnie związane z dziejami Stargardu i okolic zainspirowały młodych laureatów konkursu. Jury na czele z Ryszardem Baloniem, było pod wrażeniem artystycznego poziomu wszystkich nadesłanych prac. Komisja konkursowa zwracała szczególną uwagę na oryginalność pomysłu, wkład pracy oraz dyscyplinę, jaką wymaga technika tworzenia komiksu. Prezentowane na parterze Starostwa dzieła charakteryzują się różnorodną techniką: od rysunku aż pod rozbudowane formy malarskie.

Nagrody w kategorii szkół podstawowych przyznano Matyldzie Futkowskiej, uczennicy klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie, za komiks „Baszta Białogłówka”. Kolejną nagrodę z rak Starosty otrzymał Dominik Kowalczyk, uczęszczający do klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie. Uznanie jury zyskał jego komiks „Budowano raz dwie wieże”.

Decyzją  jury, nagrodę przyznano także Julietcie Owczarek z klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 5 za komiks „Legenda o Baszcie Białogłówce”. Nagrodzono również Hannę Kuwik, uczennicę klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Kobylance za pracę „Zatopione miasto, czyli o tym, czego nie widać, a co można usłyszeć”.

W dwunastej edycji konkursu wyróżnienia otrzymali także: Aleksandra Nyszczuk z klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Marianowie- autorka komiksu „Historia Gawlikowego Bluszczu”; Zofia Kacpura z klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie, za komiks „Baszta Białogłówka” oraz Kornelia Chmielecka z klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Marianowie- autorka komiksu: „Sydonia von Bork. Czarowna historia miłości i zdrady”. Wyróżnieniem mogą pochwalić się również Maja Dawidowicz i Damian Huk- uczniowie  klasy ósmej Zespołu Szkół w Ińsku, za komiksy o wielkim raku z jeziora Ińsko.  

W kategorii szkół ponadpodstawowych, obejmującej ostatnie klasy gimnazjum oraz szkoły średniej wyróżnienia przyznano:

Mai Bonisławskiej (komiks „Gołębie świętego Jana), Marcelinie Gębickiej („Tajemnica Bramy Młyńskiej), Sarze Mówińskiej („Baszta Morze Czerwone- Pióro) oraz Magdalenie Szczerbic („Baszta Białogłówka) i Stanisławowi Rzeszutowi za komiks poświęcony także legendzie Baszty Białogłówki. Wszyscy wyróżnieni uczęszczają do klasy trzeciej Gimnazjum, w Szkole Podstawowej nr 10. Wyróżnienie z rąk Starosty Stargardzkiego otrzymała również Julia Kasza, uczennica klasy trzeciej Gimnazjum szkoły w Marianowie, za komiks „Maszkara z Kluczewa”.

Legendy i historie stargardzkie, ujęte w zgrabnej formie komiksu, można oglądać na parterze Starostwa, doceniając poziom wszystkich eksponowanych prac a także fantazję i wyobraźnię autorów. Szczególne uznanie  budzi kompozycja scenek rodzajowych, które mają swoją siłę wyrazu dzięki symbolom graficznym i dialogom. Warto zatrzymać się, podziwiając kunszt i pomysłowość młodych twórców.