Tworzyli go pracownicy razem z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjo- Wychowawczego stargardzkiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Do  marszu w kolorze niebieskim dołączyli także mieszkańcy Stargardu, świętując Światowy Dzień Autyzmu wspólnie z przedstawicielami miejskiego i powiatowego samorządu. W ten niekonwencjonalny sposób organizatorzy marszu przypomnieli o potrzebie codziennego wychodzenia na zewnątrz i pokonywania barier, które zamykają we własnym świecie osoby dotknięte autyzmem. Na taki wysiłek zdobywają się każdego dnia zarówno podopieczni, jak i rodzice lub opiekunowie, zmagający się z chorobą zamknięcia i wycofania swoich najbliższych.

Dlatego tak ważne jest zrozumienie i wsparcie rodzin zmagających się z autyzmem. Stąd idea wędrówki ulicami miasta w niebieskim pochodzie, który miał przypomnieć, że bez względu na przypadłości oraz choroby wszyscy są sobie równi. Każdą zaś barierę potrafi przełamać wzajemna obecność, pozbawiona lęków i uprzedzeń przed odmiennością. Razem z podopiecznymi oraz opiekunami ośrodka rehabilitacyjno- wychowawczego, w marszu wzięli także udział: Wicestarosta Joanna Tomczak oraz Prezydent Stargardu Rafał Zając.   Towarzyszyła mu  Zastępca Prezydenta, Ewa Sowa.

Uczestnicy marszu przeszli ulicami  Wyszyńskiego i Czarnieckiego. Akcję zakończył happening na scenie Teatru Letniego w Parku Chrobrego. Organizatorzy przedsięwzięcia przypomnieli również o znaczenie koloru, symbolizującego cierpiących na chorobę autyzmu. Niebieski uznano bowiem za najgłębszy z kolorów, który stanowi jednocześnie barwę najczystszą i najzimniejszą- najbardziej odrealnioną z całej palety barw. Stąd silne skojarzenie z autyzmem.

Błękitna impreza na ulicach miasta i w Parku Chrobrego była również okazją, by przypomnieć o profilu działalności Ośrodka Rehabilitacyjno- Wychowawczego, który już  od 19 lat wspiera swoich podopiecznych w siedzibie przy ul. Żeglarskiej. Niebawem ośrodek rozszerzy działalność, otwierając świetlicę środowiskową dla dzieci z autyzmem i ich rodzin. Świetlica przyjmie pierwszych chętnych od  września 2019 r., zapewniając wspólną zabawę i różnorodne formy zajęć, zapewniających wszechstronny rozwój, dopasowanych do możliwości dzieci cierpiących na autyzm.

Dodatkowo Miasto zadeklarowało realizację programu mieszkań wspomaganych, w których swoje miejsce znajdzie grono  osób dotkniętych autyzmem. Ma to być forma wsparcia w dążeniu do samodzielnego życia , dla dorosłych i młodzieży zmagających się z tą chorobą. W tym kontekście niebieski może być także kolorem niezmiennej nadziei.