Bezpieczne wakacje nad wodą w Ińsku z policją i służbami ratunkowymi

Wakacyjne wypady nad wodę to dla wielu mieszkańców Stargardu i okolic chwile relaksu, ale także momenty, które wymagają szczególnej uwagi. Policjanci z naszego powiatu wraz z lokalnymi służbami postanowili przypomnieć, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas letnich zabaw nad jeziorami i rzekami.
- Bezpieczne wakacje nad jeziorem w Ińsku pod czujnym okiem stargardzkich służb
- Praktyczne porady od stargardzkich policjantów na letnie dni przy wodzie
Bezpieczne wakacje nad jeziorem w Ińsku pod czujnym okiem stargardzkich służb
W niedzielne popołudnie plaża w Ińsku stała się miejscem wyjątkowej akcji profilaktycznej. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, wspierani przez strażaków, pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz żołnierzy Wojskowego Centrum Rekrutacji, połączyli siły, by zwrócić uwagę na zasady bezpiecznego korzystania z uroków wodnych terenów.
Wakacje to czas odpoczynku, ale również moment, kiedy nie można zapominać o rozsądku i ostrożności. Wspólnie z przedstawicielami różnych instytucji przypomniano mieszkańcom i turystom najważniejsze wskazówki dotyczące kąpieli i rekreacji nad wodą.
Praktyczne porady od stargardzkich policjantów na letnie dni przy wodzie
Podczas spotkania podkreślano, że najlepszym wyborem jest korzystanie z wyznaczonych kąpielisk, gdzie obecność ratownika gwarantuje szybką pomoc w razie zagrożenia. Unikanie tzw. dzikich kąpielisk jest kluczowe ze względu na nieprzewidywalne dno oraz ryzyko skażenia wody.
Uczestnicy akcji dowiedzieli się także, że pływanie podczas burzy czy mgły oraz w miejscach niedozwolonych może skończyć się tragedią. Szczególną uwagę zwrócono na zakaz skoków do nieznanych akwenów oraz konieczność unikania alkoholu przed i podczas przebywania na wodzie.
Dla tych, którzy planują dłuższe wyprawy pływackie lub rejsy kajakowe, eksperci zalecają asekurację – najlepiej płynąć w towarzystwie lub pod opieką łodzi oraz stosowanie elementów zwiększających widoczność, takich jak czepki czy bojki na szelkach. Nie mniej ważne jest sprawdzenie prognozy pogody przed wypłynięciem oraz poinformowanie bliskich o planowanej trasie i czasie powrotu.
Rodzice zostali zachęceni do pilnowania dzieci podczas zabaw w wodzie oraz do wyposażenia ich w dmuchane rękawki, które pomagają utrzymać się na powierzchni. Z kolei osoby korzystające z żaglówek czy kajaków usłyszały o konieczności noszenia kamizelek ratunkowych i przestrzeganiu zakazu spożywania alkoholu podczas pływania – za złamanie tego przepisu grożą kary finansowe.
„PAMIĘTAJ: Woda to żywioł – piękny, ale nieprzewidywalny. Szanuj ją i zachowuj ostrożność. Dzięki rozsądkowi Twoje wakacje będą bezpieczne i udane!” – asp. Justyna Siwarska
Akcja w Ińsku to doskonały przykład współpracy różnych służb działających na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu stargardzkiego. To także przypomnienie dla każdego z nas, że odpowiedzialne zachowanie nad wodą pozwala uniknąć nieszczęść i cieszyć się latem bez obaw.
Na podst. KPP w Stargardzie
Autor: krystian