Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest jednocześnie świętem ruchu ludowego w Polsce. Z tej okazji zachodniopomorski Zarząd Wojewódzki PSL wybrał Ińsko na miejsce uroczystych obchodów, zakorzenionego w stuletniej historii ludowego święta. Jest ono ściśle związane z liturgicznym kalendarzem Kościoła Katolickiego. To jedno z najpiękniejszych polskich świąt, utrzymanych w tradycji chrześcijańskiej. Towarzyszy ono działaczom PSL od 30 maja 1903 r., służąc kultywowaniu narodowych tradycji. Wspomniano o tym podczas mszy św. w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca w Ińsku, inaugurującej wojewódzkie święto ludowców na Pomorzu Zachodnim.

W uroczystościach obok Jarosława Rzepy, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL i Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego, uczestniczyła również Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska. Rolę gospodarza obchodów pełnił Jacek Liwak, Burmistrz Ińska. We wspólnej modlitwie oraz uroczystym pochodzie, uczestniczyli zaproszeni goście: działacze ruchu ludowego z całego regionu i samorządowcy.

Barwny korowód przeszedł z kościoła ulicami Ińska, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Płotów. Organizatorzy umiejętnie połączyli przy tym oficjalne obchody ludowego święta, z imprezą zupełnie innego rodzaju. Pod hasłem „Sielawka” kryło się bowiem Święto Ińskich Jezior. Na scenie w centrum miasta przygotowano wiele atrakcji, zapewniając mieszkańcom i zaproszonym gościom niezapomniane wrażenia.

Po uroczystym otwarciu tej części obchodów ludowego święta, ze sceny w Ińsku rozbrzmiewała muzyka, w wykonaniu zespołów z Suchania i Szczecinka. Tuż obok sceny przygotowano również stoiska produktów regionalnych. Na miejscu i bezpośrednio zachęcano do degustacji najlepszych smaków Pomorza Zachodniego. Chętnych nie trzeba było przy tym zbyt długo namawiać.

W trakcie imprezy swoją kondycją i tężyzną mogli popisać się także sołtysi, uczestnicząc w dedykowanym specjalnie dla nich biegu na 10 km. Wielu wrażeń dostarczyło również rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego. W tej kategorii dużym powodzeniem cieszyły się potrawy przyrządzane z ryb, w jakie obfitują wody okolicznych jezior, na czele z największym jeziorem Ińsko. Zarówno komisja konkursowa, jak i uczestnicy kulinarnych rywalizacji skosztować więc mogli sielawy, szczupaka i okonia. Dorodnych okazów dostarczyło Ińskie Centrum Rybactwa.

Bogaty program imprez święta ludowego w Ińsku zakończyła zabawa taneczna. Miasto, nawiązując do barwnych, ludowych tradycji, rozpoczęło więc tegoroczny sezon, zapraszając do spacerów po linii brzegowej jednego z najczystszych jezior w Polsce i regionie, oraz korzystania z odnowionych pomostów. Na chętnych, nie tylko przy okazji święta, czeka również nowo oddana wieża widokowa, wybudowana staraniem samorządu województwa i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.