Przybywa dzieci potrzebujących interwencji oraz opieki w sytuacjach, gdy biologiczna rodzina nie zapewnia elementarnego poczucia bezpieczeństwa i wsparcia, oraz odpowiednich warunków do rozwoju.  Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje kolejnych osób spośród mieszkańców powiatu stargardzkiego, gotowych do stworzenia wychowankom prawdziwego domu.  Oferuje w zamian wsparcie merytoryczne i finansowe. Każda z nowych rodzin zastępczych pozwala na objęcie troską  dzieci doświadczonych przez los już u progu życia. Razem z pracownikami PCPR, osoby podejmujące wyzwanie rodzicielstwa zastępczego mogą zapewnić warunki, które dotąd dla wielu  podopiecznych pozostawały  jedynie w sferze marzeń.

Według danych na koniec ubiegłego roku, w powiecie stargardzkim funkcjonowało 178 rodzin zastępczych oraz 4 rodzinne domy dziecka. Łącznie przebywa w nich 254 dzieci.  Warunki godnego i stabilnego rozwoju zapewniają im rodziny spokrewnione, niezawodowe oraz rodzinne domy dziecka, składając się na działający w powiecie system pieczy zastępczej.

Ogółem w  całym 2018 r., na terenie powiatu utworzono  13 nowych rodzin zastępczych, gdzie opiekę nad dzieckiem przejęły osoby z nim spokrewnione. Powstało też 6 nowych rodzin niezawodowych. Jedna uzyskała natomiast status rodzinnego domu dziecka. W ten sposób, biorąc pod uwagę ubiegłoroczne dane, do rodzin zastępczych trafiła w ubiegłym roku  grupa 21 dzieci.  Zdecydowanie za mało w odniesieniu do potrzeb, zgłaszanych przez placówki opiekuńczo wychowawcze i pogotowie rodzinne.

Powiat Stargardzki razem z PCPR zachęca  więc osoby spełniające odpowiednie kryteria, do zaangażowania się w taką formę opieki. Służą temu akcje promujące wśród mieszkańców ideę rodzicielstwa zastępczego. Istniejące już rodziny mogą liczyć natomiast na stałą opiekę ze strony koordynatorów oraz  świadczenia finansowe, wypłacane na pokrycie kosztów utrzymania, zgodnie z rozporządzeniami resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Istotnym wsparciem dla tej formy opieki, okazał się też udział powiatu w organizowanym przez ministerstwo konkursie pod hasłem „Asystent rodziny i koordynator pieczy zastępczej”. Kwota ponad 132 tys. dofinansowania uzyskana w ramach konkursu, pozwoliła na zatrudnienie dodatkowych koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej.

Koszty funkcjonowania rodzin zastępczych oraz opieki w różnorodnej formie, zamknięto w minionym roku kwotą ponad 4 mln zł. Znaczna jej część przeznaczona została na wsparcie rodzin zastępczych w miejscowościach powiatu. W dalszej kolejności sfinansowano działalność rodzinnych domów dziecka i pogotowia rodzinnego, a także niezbędne szkolenia w zakresie pieczy zastępczej. PCPR zapowiada natomiast dalej intensywne poszukiwania osób, które zechciałyby podjąć się tej roli, zapewniając warunki rodzinnego domu swoim podopiecznym.