Fala ekstremalnych, czerwcowych upałów uświadomiła nam, jak istotną rolę pełni zieleń w miejskim ekosystemie. Szukając choćby skrawka miejsca dla ochłody, korzystaliśmy ze skwerów i parków, które gwarantowały schronienie przed słońcem. Razem z rosnącymi wartościami temperatury, wzmagała się również krytyka trendu betonowania miast, kosztem drzew i zieleni. Upalny czerwiec był dla wszystkich doskonała lekcją ekologii. Na własnej skórze przekonaliśmy się bowiem, jaką pułapkę tworzą dzielnice, rynki oraz place zamienione  w patelnie. Stąd najnowsza edycja akcji pod hasłem „Stargard Zielonym do góry”, organizowana przez Stargardzkie Centrów Kultury, wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma ona  przypomnieć, że warto dokładać wszelkich starań, by zieleń zatrzymać w miastach.

Wspólny festyn pod patronatem Prezydenta Stargardu Rafała Zająca i Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, zaplanowano w Teatrze Letnim Parku Chrobrego, w najbliższą sobotę 20 lipca. Cykl „zielonych  imprez” rozpocznie się w sobotnie popołudnie, od godz. 14. Poprzedzi je zbiórka elektrośmieci oraz zużytych telefonów komórkowych, zorganizowana w Storkówku (gmina Stara Dąbrowa). Od 11.00. do 13.00. mieszkańcy Storkówka będą mogli przynosić zużyte sprzęty do specjalnego eko- punktu. Otrzymają w zamian sadzonki, przydatne choćby w przydomowym ogródku. Zbiórka elektrośmieci przeprowadzona również zostanie w Kobylance. Tam eko- punkt otwarty będzie od 14.00. do 16.00.

W stargardzkim Parku Chrobrego, Koła Gospodyń Wiejskich zaproszą natomiast do udziału w prezentacji zdrowej kuchni domowej. O bogactwie leśnego ekosystemu i jego roli w zachowaniu równowagi ekologicznej, przypomną z kolei przedstawiciele Nadleśnictw z Dobrzan i Klinisk. Spotkaniom oraz imprezom w Teatrze Letnim, towarzyszyć będzie również wystawa prac plastycznych Jadwigi Sikorskiej pod hasłem: „Patrząc muru nie przebijesz”.  Zainteresowanych poprawą klimatu we własnym otoczeniu, udostępniony również zostanie Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, gdzie specjaliści Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska udzielą wszelkich informacji na temat dofinansowania wymiany pieców, w ramach programu Czyste Powietrze.

Miłośnicy Nordic- Walking zachęcą z kolei do wspólnego eko- spaceru, natomiast atmosfera pikniku i radosnej zabawy zapewnią kapele z Łęczycy i Marianowa, oraz zespół folklorystyczny LIPKA z Kobylanki. Nie zabraknie też w na scenie Teatru Letniego zespołu CHABRY i tanecznego zespołu SENIORITY, działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Te wszystkie atrakcje już w najbliższą sobotę w Parku Chrobrego. Kolejna odsłona imprez pod znakiem „Zielonym do góry”- w ostatnią sobotę lipca. Z równie bogatym programem.