Najnowsza edycja przedsięwzięcia Rady Europy i unijnych państw członkowskich przed nami. Europejskie Dni Dziedzictwa, to największy w Europie projekt społeczno- edukacyjny, a także święto zabytków kultury w Europie. Głównym celem EDD jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa UE, w tym Polska, która dołączyła do wspólnej akcji w 1993 r. Już we wrześniu kraje uczestniczące w Europejskich Dniach Dziedzictwa, udostępnią do zwiedzania swoje liczne zabytki i miejsca kultury. Powiat Stargardzki zachęca, by  w ramach tegorocznej edycji EDD,  wszyscy zainteresowani wyruszyli w drogę.

Takie jest bowiem hasło Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, w których organizację Powiat Stargardzki aktywnie włącza się od 11 lat, zapraszając do udziału w tematycznych wyjazdach studyjnych. Hasło tegorocznej edycji EDD- „W drodze”- nawiązuje do zabytkowej infrastruktury komunikacyjnej. Zorganizowane grupy zwiedzających wyruszą więc szlakiem dróg kołowych, kolejowych i wodnych, podziwiając zachowane w regionie dworce, mosty a także gospody i aleje przydrożne.

Hasło przyjęte dla tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa ma również głębsze znaczenie, mocno związane z najnowszą historią Pomorza Zachodniego. W nieustannej drodze byli bowiem przesiedlani tutaj mieszkańcy dawnych Kresów, oraz centralnych i południowych części Polski w trakcie  jedynej na taką skalę, powojennej wędrówki ludów. W historii osiadłych tu pokoleń pozostał nadal wątek „oswajania” na nowo obcych ziem,  nazywanych wtedy odzyskanymi.

Będący nieustannie w drodze powojenni przesiedleńcy, osadnicy i uciekinierzy, a także poszukiwacze  przygód, którzy w wyjeździe na „Dziki Zachód” upatrywali szansy nowego życia, pozostawiając swój ślad stworzyli także najnowsze dziedzictwo kulturowe regionu. Dzięki temu  kolejne pokolenia traktują  Pomorze Zachodnie jak własny dom, w którym jednak wiele jeszcze jest do odkrycia…

Powiat Stargardzki, razem z Muzeum Archeologiczno- Historycznym zapraszają więc do udziału w studyjnej wyprawie w sobotę, 7 września 2019 r. pod hasłem: „Żelaznym traktem po Ziemi Stargardzkiej”. Zbiórka uczestników o godz. 9.00. przed budynkiem dworca PKP. W ramach rozkładu jazdy Europejskich Dni Dziedzictwa przewidziano wizytę w dawnych ZNTK, pamiątkowe zdjęcia z lokomotywą Pt 47- 13, niegdysiejszą Pierwszą Damą polskiego kolejnictwa,  oraz przejazd do dawnego dworca stargardzkiej wąskotorówki.

Organizatorzy przewidzieli dalej postój przy nieczynnym, kratownicowym moście nad Iną, po którym jeszcze nie tak dawno kursowały wąskotorowe składy ze Stargardu do Dobrej Nowogardzkiej, Kóz Pomorskich, Dobrzan i Trąbek, kończąc bieg w Ińsku. Dawna stacja Ińsko, pełniąca obecnie funkcję izby pamięci kolei wąskotorowej, będzie punktem docelowym studyjnej wyprawy. Jej uczestnicy  przemierzą wcześniej odcinek dawnej Berlinki, poznając historię niedoszłej autostrady do Królewca. Wrażeń w trakcie wyjazdu dostarczy także wizyta na szczycie wieży widokowej, skąd roztacza się niezwykła panorama jeziora Ińsko

 Aby doświadczyć wszystkich tych wrażeń, należy wpisać się na listę uczestników wyprawy- w piątek 30 sierpnia oraz w poniedziałek i wtorek, 2- 3 września 2019 r. Swój udział w tych dniach można zgłosić również  telefonicznie, dzwoniąc pod nr.: 91 48- 04-  913, w godzinach od 8.00. do 16.00.  Zachęcamy do wspólnej wyprawy żelaznym traktem do miejsc, które świadczą o niezwykłej historii najbliższych nam okolic.