W przenikniętą mrokiem rzeczywistość osób niewidomych, wyjątkowe światło wnieść może obecność drugiego człowieka. Taka dewizą kierują się działacze i członkowie, zrzeszeni w Polskim Związku Niewidomych, którego Koło Terenowe aktywnie funkcjonuje w Stargardzie. Okazją do uroczystego spotkania w Domu Kultury Kolejarza było wspólne świętowanie obchodzonego w Polsce od 1993 Dnia Białej Laski. To międzynarodowe święto osób niewidomych i słabo widzących. Jego celem jest przypomnienie przede wszystkim o   problemach osób, borykających się z konsekwencjami utraty wzroku. I uświadomienie innym, jak ciężkim doświadczeniem jest pokonywanie w ciemności kolejnych dni życia.

Na zaproszenie do udziału w spotkaniu, wystosowane przez Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych  odpowiedziała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Prezydent Stargardu Rafał Zając i Zastępca Prezydenta Ewa Sowa. Licznie przybyli także do Domu Kultury Kolejarza przedstawiciele związku niewidomych zarówno ze Stargardu, jak i Szczecina czy kół terenowych z Pyrzyc i Dębna.

Związek zrzeszający osoby niewidome oferuje chorym profesjonalne wsparcie, potrzebne szczególnie tym, którzy dotknięci chorobą muszą nagle odnaleźć się w nowej dla siebie rzeczywistości. Przypomniała o tym Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, życząc przedstawicielom PZN dalszego uporu i  konsekwencji w niesieniu pomocy, jaka niosą  osobom niedowidzącym lub dotkniętym całkowitą utratą wzroku.

Choroby wzroku, wiodące nieraz do jego częściowej lub całkowitej utraty zaliczono do cywilizacyjnych zagrożeń kolejnej dekady XXI w.  Coraz gorsze widzenie staje się problemem rosnącego grona osób, dotyka też nas już od najmłodszych lat. W kontekście trudnej codzienności  niewidomych i niedowidzących ważne jest jednak, by  zdrowi mieli w sobie wrażliwość  dostrzegania potrzeb niewidomych, zmagających się z własną chorobą. To ważne zarówno w sferze wzajemnych relacji międzyludzkich, jak i działań, których celem jest zapewnienie bardziej przyjaznego otoczenia dla osób niewidomych, czy zmagających się z chorobami wzroku.

Zebrani podczas spotkania w Domu Kultury Kolejarza przyznawali natomiast, że ciemności związane z chorobą najbardziej skutecznie potrafi rozproszyć obecność i zaangażowanie drugiego człowieka. Dzięki temu mogą znaleźć w sobie jeszcze więcej światła…

Terenowe Koło PZN na co dzień funkcjonuje w Domu Kultury Kolejarza, otwarte dla zainteresowanych  we wtorki i piątki, w godzinach od 8.00. do 12.00. Jego działacze zapraszają  szczególnie tych, którzy wymagają doradztwa i wsparcia w zmaganiach z chorobą.