Grenlandia podobnie jak północne tereny Europy ma w sobie coś magicznego i niezwykle pociągającego. To jedno z takich miejsc na Ziemi, w którym znajdziemy spokój i ukojenie na łonie surowej i majestatycznej natury. Dla większości ludzi będzie się wydawać, że to kierunek tak odmienny i dziki, że podróżować tam mogą tylko osoby, które nie potrzebują żadnych wygód i uwielbiają wędrować poza utartymi szlakami. Grenlandzkie miasta są jednak dobrze przygotowane do obsługi turystów, a podróż na wyspę jest znacznie łatwiejsza niż kiedyś.

Pierwsze rzeczy, które przychodzą na myśl o Grenlandii to ląd i góry pokryte wiecznym śniegiem, Eskimosi i niedźwiedzie polarne. W rzeczywistości lód pokrywa niemal cztery piąte powierzchni wyspy, ale południowe wybrzeże posiada spektakularne zatoki i piękne fiordy z malowniczymi miasteczkami. Biura podróży zazwyczaj oferują wycieczkę łączoną - wycieczka Islandia Grenlandia.

Kilka faktów o Grenlandii

Grenlandia to największa wyspa na świecie i geograficznie jest częścią Ameryki Północnej. W X wieku przybyli na nią wikingowie z Islandii i osiedlili się na południowym wybrzeżu. Tradycja mówi, że nazwa „Grenlandia”, która oznacza „Zielony kraj” wymyślona została przez Eryka Rudego. Chciał dzięki temu zachęcić innych ludzi do osadnictwa. Południowe wybrzeża Grenlandii rzeczywiście miały dużo łagodniejszy klimat niż reszta wyspy i posiadały dobre warunki do uprawy roślin oraz hodowli zwierząt. Na wyspie Grenlandia Eskimosi pojawili się już tysiące lat temu, ale prawdopodobnie nigdy w średniowieczu nie doszło  do kontaktów Wikingów z tamtejszymi ludami, gdyż byli od nich zbyt daleko. Islandzcy Wikingowie zamieszkiwali te tereny przez kilkaset lat, ale kiedy w XIV wieku klimat zaczął się ochładzać, kolonie pomału wymierały. Aż do XVIII wieku Grenlandia zamieszkiwana była tylko przez miejscowe ludy arktyczne. Następnie wyspa stała się duńską kolonią. Dzisiaj to autonomiczne terytorium Królestwa Danii, zamieszkiwane przez około 56 tysięcy ludzi.

Atrakcje turystyczne Grenlandii

Co warto robić i co trzeba koniecznie zobaczyć, będąc w Grenlandii? Oto kilka najciekawszych atrakcji największej wyspy na świecie:

Fiord Ilulissat – to niesamowity lodowy fiord, znajdujący się w północno - zachodniej części Grenlandii, około 250 km za kołem arktycznym. Długość fiordu wynosi około 40 kilometrów, a szerokość 7 kilometrów. W 2004 roku fiord jako pierwszy w historii grenlandzki obiekt wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To, co najbardziej przyciąga uwagę to lodowiec o nazwie Sermeg Kujalleg. To jeden z najszybciej poruszających się lodowców na świecie, a jego prędkość wynosi 19 metrów na dobę. Każdego lata od lodowca odrywają się duże partie lodu, które przemieszczają się do zatoki Disko i dalej do oceanu. Spektakularny lodowiec można obejrzeć z bliska w czasie rejsu przez fiord. Badania prowadzone w tym miejscu, które prowadzane są już od XVIII wieku, pozwoliły zrozumieć naukowcom liczne procesy glacjologiczne i zmiany klimatu Ziemi. W pobliżu fiordu znajduje się też stanowisko archeologiczne zwane Sermermiut, gdzie odkryto ślady pierwszych ludów arktycznych zamieszkujących ten obszar.

Kujataa – jest to rolnicza kraina nizinna znajdująca się na południowym krańcu Grenlandii. Znaleźć tam można świadectwa kultury zarówno innuickiej, jak i nordyckiej. To właśnie w tym miejscu w Grenlandii rozwinęło się po raz pierwszy rolnictwo i hodowla. W Kujataa znajdują się pastwiska dla bydła, owiec i kóz oraz zabytkowe osady z polami. Krajobraz został wpisany na listę UNESCO w 2017 roku.

Aasivissuit – Nipisat – to trzecie miejsce Grenlandii wpisane na listę UNESCO w 2018 roku. Jest to ogromny obszar terenów łowieckich miejscowych Innuitów o długości 235 km, który znajduje się za kołem podbiegunowym w zachodniej części wyspy. Rozciąga się od wyspy Nipisat przy wybrzeżu do Aasivissuit blisko pokrywy lodowej. Najstarsze ślady człowieka datuje się na 2 tysiące lat p.n.e. Odnaleziono tutaj liczne osady, stare domostwa, szlaki, zimowe schroniska i obozy myśliwych.  Tereny te używane są także do łowów w obecnych czasach.

Grenlandia – magiczna kraina śniegu

Nuuk – jest to stolica i największe miasto Grenlandii, które znajduje się w zachodniej części kraju. Zamieszkuje je 18 tysięcy ludzi. Pomimo tego, że miasta nie należą do głównych celów turystycznych, to jednak warto spędzić tam co najmniej jeden dzień. Nuuk założone zostało 29 sierpnia 1728 roku przez norweskiego misjonarza Hansa Egede na skraju półwyspu. Najbardziej znane jest z charakterystycznych kolorowych domków i z malowniczego położenia pośród gór. W ostatnim czasie w mieście doszło jednak do wielu zmian i pojawiło się wiele nowoczesnych bloków i budynków. W Nuuk koniecznie trzeba wejść na jeden z popularnych punktów widokowych np. na wzgórze z pomnikiem Hansa Egede, z którego widać port i całe miasto. Ciekawi grenlandzkich dziejów powinni zwiedzić Muzeum Narodowe Grenlandii oraz Muzeum miasta Nuuk. Ważnym miejscem dla Grenlandczyków jest także warsztat obrabiania skór zwierząt zwany Kikkat, gdzie można dowiedzieć się m.in. o historii grenlandzkich strojów narodowych oraz Muzeum Sztuki i drewniana Katedra Luterańska założona w 1849 roku.

Sporty zimowe – w czasie zimy cała Grenlandia pokryta jest śniegiem. Turystom oferuje się wówczas sporty zimowe. Należą do nich narciarstwo biegowe, snowboarding, a także przejażdżki skuterem śnieżnym. Popularna wśród turystów jest także jazda psim zaprzęgiem.

Zorze polarne – to jedno z najpiękniejszych i zapierających dech w piersi widowisk świetlnych, które można obserwować na niebie podczas zimy. Najlepszy okres do podziwiania zorzy na Grenlandii to styczeń i luty.

Grenlandia do dzisiejszego dnia jest dość tajemniczym regionem turystycznym świata. Jeżeli mamy dość szybkiego tempa życia, nadmiernej konsumpcji i hałasu z ulic, warto pomyśleć o Grenlandii. To miejsce w którym nie trzeba się spieszyć, można dużo spacerować, obserwować i poddać się refleksji. A wszystko to w otoczeniu niezwykłej przyrody i cudownych widoków, których nie spotkamy nigdzie indziej.