Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

 

Decyzją rządu wprowadzono stan epidemii. Oznacza to przedłużenie terminu zawieszenia zajęć w szkołach i na uczelniach. Drastycznie podwyższono także kary grzywny za łamanie zasad kwarantanny.

 

Podejmując taką decyzję rząd tłumaczy, że zaostrza procedury bezpieczeństwa, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Stan epidemii wiąże się także z nowymi obowiązkami i ograniczeniami, którym podlegamy.

Wprowadzając stan epidemii rząd zdecydował o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków i klubów dziecięcych. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych miała potrwać od 9 do 14 kwietnia. Wcześniej  termin zamknięcia wszystkich placówek oświatowych wyznaczono do 25 marca.

Rząd zdecydował również, że kara za złamanie kwarantanny wzrasta z 5 tys zł do 30 tys. zł. Osoby podlegające kwarantannie podlegać też będą bardziej drobiazgowemu monitoringowi włącznie z mechanizmami śledzenia, czy dana osoba przebywa pod adresem, który zadeklarowała.

Stan epidemii ogłoszony na podstawie przepisów ustawy o chorobach zakaźnych daje kolejne uprawnienia ministrowi zdrowia, w zakresie wprowadzania zaostrzonych procedur bezpieczeństwa w kraju lub poszczególnych regionach.