Pandemia koronawirusa w nagły sposób, niemal z dnia na dzień zmieniła naszą rzeczywistość. Od połowy marca, starając się funkcjonować w nowej codzienności, doświadczamy strachu o zdrowie i życie swoje oraz bliskich, borykamy się także z brakiem poczucia wsparcia i niepewnością jutra. To wszystko ma bezpośredni wpływ na stan psychiki. Mimo luzowania obostrzeń, dolegliwości o podłożu depresyjno- lękowym dają coraz częściej znać o sobie. Potwierdzają to  psycholodzy i terapeuci oraz specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym.  Projekt badawczy ma przynieść odpowiedź na pytanie,  w jak dużym stopniu pandemia wywiera na nas negatywny wpływ o podłożu psychofizycznym.

Do badania prowadzonego przez Zakład Pielęgniarstwa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dołączył Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, który zajmuje się także zadaniami z w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Celem projektu realizowanego przez PUM pod kierownictwem dr Anny Cybulskiej i mgr Kamili Rachubińskiej, jest ocena funkcjonowania psychospołecznego Polaków w warunkach pandemii oraz personelu medycznego, przeciążonego codzienną praca i stresem.

Uzyskane w trakcie prowadzonych badań dane umożliwia przygotowanie różnorodnych form psychologicznego wsparcia, ze szczególną selekcją zmiennych, na które ma wpływ zjawisko pandemii. Analizie poddane zostaną m.in. przykłady nasilenia lęku, depresyjności, poczucia samotności oraz stresu wśród pracowników służby zdrowia. Badacze dokonają także oceny jakości życia w warunkach pandemii oraz zaburzeń, wywołanych stresem potraumatycznym,  wywołanym przez przymus funkcjonowania w rzeczywistości COVID- 19.

Do udziału w badaniach Wicemarszałek Województwa Olgierd Kustosz zaprasza w imieniu Wydziału Społecznej Urzędu Marszałkowskiego i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego i pracowników służby zdrowia.  Badanie posiada pozytywną opinię Komisji Bioetycznej PUM. Linki do kwestionariuszy można pobrań poniżej:

  • Ocena funkcjonowania psychospołecznego Polaków w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

          https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEmSYFhE_PgY9ASMOf6yFT2bzt9H2bGsBGw8_HKXNDuSBP6g/viewform?vc=0&c=0&w=1&fbclid=IwAR1mFlSonIlrhzwIgxzAxySmKhAQa030VJGGRv6WUQWU9c-MAEbml_UbRoo

  • Ocena funkcjonowania psychospołecznego personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

           https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNob_0HQIQX26SefplxLrwGwHk4UJbQNfV5KWJdK_In_3CyQ/viewform?vc=0&c=0&w=1&fbclid=IwAR3HcQWrjeJUg02-UZMgzCALkTix9rXorvEvRaTAqRmucar338VqNGVh2Pc

   

Kwestionariusze badań będę dostępne do września 2020 r.

 

Na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące projektu odpowiedzą prowadzące badania, najlepiej w formie mailowej. Zainteresowani mogą nawiązać kontakt pod adresem: http://Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz http://Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Uzyskane w ten sposób dane okażą się bardzo cenne w określeniu kondycji psychicznej mieszkańców regionu, oraz zdolności adaptacji w warunkach pandemii.