Konieczność zamknięcia i ograniczenie działalności po wybuchu pandemii, ograniczyły równie mocno wakacyjne plany działaczy Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Chociwlu, znanych z organizacji studyjnych wyjazdów po urokliwych miejscach  Pomorza Zachodniego. Z tym większą więc ulgą i radością powitano zluzowanie obostrzeń, wznawiając natychmiast przygotowania do pierwszej wyprawy. Finansowo pomogły Miasto i Gmina Chociwel oraz Powiat Stargardzki, których wsparcie zapewniło pełen atrakcji pobyt we wczesnośredniowiecznym grodzie u brzegów Dziwny.

Organizatorzy wyjazdu do Wolina i Międzyzdrojów zadbali przede wszystkim o sanitarne bezpieczeństwo uczestników, wywodzących się głównie z chociwelskiego Koła Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Przypominano więc o obowiązku noszenia maseczek, dezynfekcji, a także zachowaniu podstawowych zaleceń wprowadzonych na czas epidemii.

Przestrzegając więc wszelkich reguł wymaganych w warunkach pandemii, uczestnicy wyprawy mieli okazję poznać życie średniowiecznych Słowian i Wikingów, w pieczołowicie zrekonstruowanych warunkach dawnego grodu nad brzegiem Dziwny. Zwiedzający mogli zatem bezpośrednio wejść do chaty, krytej trzciną wodną, wszystkiego dotknąć i przymierzyć, doświadczając uroków codzienności wprost  z IX wieku. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Wineta” zarządzający wiernie odtworzonym grodem, zadbali też o to, by nie zabrakło dla odwiedzających podpłomyków i drożdżowych słodkości, które można było skosztować na miejscu. Największa popularnością cieszyła się przy tym pajda chleba ze smalcem, podawana razem z kwasem chlebowym.

Oprócz podziwiania kunsztu wykonania 27 replik wczesnośredniowiecznych chat, uczestnicy wyprawy mogli spróbować swoich sił, biorąc udział w konkurencjach i zmaganiach, charakterystycznych dla mieszkańców dawnego grodu. Paniom szczególnie przypadł do gustu przyspieszony kurs strzelania z łuku, dzięki któremu mogły nieoczekiwanie odkryć swoje zdolności w sztuce wojennej.

Aktywna grupa z Chociwla poznała więc najlepszy okres świetności Wolina, przypadający na IX- X w. , a także dramatyczne losy miasta- już w XX wieku. Ich szczególnym świadkiem był XIV- wieczny kościół Św. Mikołaja, podniesiony z gruzów II wojny światowej dopiero w 1998 roku.

Zwieńczeniem wyprawy obfitującej w wiele wrażeń nad brzegiem Dziwny, okazał się również pobyt w Międzyzdrojach. Pierwszy po przerwie wyjazd stał się więc okazją by powrócić do formy, zapominając o uciążliwościach stanu epidemii. Jednak Andrzej Zieliński, Prezes chociwelskiego Koła Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem razem z Małgorzatą Krysiak, współorganizatorką wyjazdu dziękują wszystkim uczestnikom za odpowiedzialną postawę. Można było cieszyć się dzięki temu urokami  regionu, zgodnie z zaleceniami oraz w bezpiecznych warunkach.