W wyjątkowym roku 75.- lecia  polskości na ziemiach Pomorza Zachodniego, wątek rozwoju  pokoleń w zachodnich granicach Polski wytyczonych po II wojnie światowej, okaże się kluczowy w ramach projektów, przedsięwzięć i studyjnych wypraw tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których Powiat Stargardzki jest aktywnym partnerem. Przygotowane wcześniej plany, zmienić może jednak obowiązujący nadal stan epidemii. Stąd prośba organizatorów, by na bieżąco śledzić informacje o jesiennym programie EDD. Niewykluczone bowiem, że dynamika zdarzeń dyktowanych przez pandemię zmodyfikuje przyjęty już plan studyjnych wyjazdów, spotkań i projektów- zarówno w powiecie stargardzkim, jak i regionie.

Europejskie Dni Dziedzictwa, to największy w Europie projekt społeczno- edukacyjny, Jego głównym celem  jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. W EDD uczestniczą wszystkie państwa UE, w tym Polska, która dołączyła do wspólnej akcji w 1993 r. Już we wrześniu kraje uczestniczące w Europejskich Dniach Dziedzictwa, udostępnią do zwiedzania swoje liczne zabytki i miejsca kultury. Jednak inaczej niż w ubiegłych latach, ta dostępność zależna będzie od sytuacji związanej ze stanem epidemii w Polsce i krajach Wspólnoty. Mimo to  Powiat Stargardzki zachęca, by  w ramach tegorocznej edycji poznać różnorodność wielowyznaniowego Stargardu- rzecz jasna z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Różnorodność wielokulturową  i wyznaniową, która stała się fundamentem dynamicznego rozwoju miasta na przestrzeni wieków, podkreśla projekt „Sacrum non profanum”, jaki w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zamierza zrealizować Powiat Stargardzki, razem z Muzeum Archeologiczno- Historycznym. Organizatorzy chcą zachęcić do odkrywania wielobarwnej przeszłości Stargardu, poprzez udział w pieszej wyprawie zaplanowanej w sobotę 12 września 2020 r. Na jej szlaku znajdą się rzymskokatolickie i prawosławne świątynie Stargardu, a także kościoły polsko- i greckokatolicki oraz Zbór Zielonoświątkowców. Na osobny wątek złoży się także  opowieść o losach żydowskiej społeczności, której świadectwem są macewy ze stargardzkiego kirkutu. Dzieje społeczności żydowskiej przybliży Jolanta Aniszewska ze stargardzkiego Muzeum. Szlakiem zaś stargardzkich świątyń poprowadzi Mirosław Opęchowski, razem z przedstawicielami duchowieństwa poszczególnych wyznań.

Chętnych do udziału w pieszej wędrówce ulicami Stargardu obowiązują zapisy. Zgłaszać się można telefonicznie, w dniach 7- 10. września 2020 r. pod nr. tel.: 91 48 04 913, w godzinach 8.00.- 16.00. Biorąc pod uwagę sytuację stanu epidemii, wprowadzono maksymalny limit 50 uczestników, którzy zobowiązani będą do noszenia maseczek we wnętrzach odwiedzanych przez nich  świątyń. Szczegółowy program tegorocznej edycji EDD zamieszczamy do pobrania poniżej, razem z planem wyprawy „Sacrum non profanum. Wielowyznaniowy Stargard” przygotowanej staraniem Muzeum Archeologiczno- Historycznego i Powiatu Stargardzkiego.  

/pliki/powiatstargardzki/pliki/EDD%202020%20Stargard.docx

/pliki/powiatstargardzki/pliki/ZDD_2020_program_aktualizacja_2020_08_14-1.pdf

Mimo warunków stanu epidemii zachęcamy do wyprawy w przeszłość ulicami miasta, śladem wyznawców wielu religii oraz przedstawicieli kultur budujących tożsamość dawnego Stargardu, z której czerpiemy tworząc kolejne rozdziały dziejów miasta.