O tym, że czeka nas nieprzewidywalny dla wszystkich  rok nauki  przekonywać nie trzeba, biorąc pod uwagę sytuację szkół oraz innych instytucji, funkcjonujących w warunkach stanu epidemii. Organizacji zajęć poświęcono zatem spotkanie  dyrektorów szkół ponadpodstawowych oraz Bursy Szkolnej, ze Starostą Stargardzkim Iwoną Wiśniewską i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. W jego trakcie podsumowano stan przygotowań w szkołach przed rozpoczęciem roku w cieniu pandemii.

Na pięć minut przed Pierwszym Dzwonkiem musimy być przygotowani na wszystko, co nas może zaskoczyć- oświadczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, apelując do dyrektorów szkół o zachowanie rozwagi, rozsądku, dbałości oraz troski wobec uczniów rozpoczynających rok nauki w niespotykanych dotąd warunkach. Podkreśliła też, że każda ze szkół powinna mieć przygotowany „plan awaryjny” na wypadek potwierdzenia zakażeń. Do dyspozycji dyrektorów jest również Powiatowa Inspekcja Sanitarna, która deklaruje koordynację podejmowanych działań i bieżące konsultacje, zwłaszcza  przy rozwiązywaniu  problemów bezpieczeństwa sanitarno- epidemiologicznego w placówkach.

Po zawieszeniu zajęć od połowy marca, szkoły wracają zatem do stacjonarnego nauczania, prowadzonego na podstawie wytycznych resortu edukacji, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, zaktualizowanych ostatnio 21 sierpnia. Główne zalecenia to konieczność dezynfekcji pomieszczeń oraz higieny osobistej wśród uczniów i personelu, zachowanie dystansu w klasach i ogólnodostępnych pomieszczeniach, noszenie maseczek na przerwach oraz organizacja zajęć w taki sposób, by unikać większych skupisk uczniów. Dostęp do szkół ma być również ograniczony dla osób postronnych. Szkoły zobowiązane są także do wydzielenia pomieszczeń dla uczniów, wobec których może zaistnieć podejrzenie zakażenia i przygotowanie procedur postępowania w tym zakresie.

Podczas spotkania z dyrektorami szkół Waldemar Kulpa, Powiatowy Inspektor Sanitarny zalecał, by zobowiązać zarówno kadrę, jak i uczniów do noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych (według MEN nie ma obowiązku zakładania maseczek podczas zajęć w klasach). Jest to o tyle istotne, że w większości placówek ze względów lokalowych nie ma możliwości izolowania grup dzieci i młodzieży- choćby podczas przerwy. Dyrektor Powiatowej Inspekcji Sanitarnej przypomniał również o konieczności zachowania bezpieczeństwa sanitarnego podczas zajęć WF, dezynfekcji sprzętu, szatni oraz pomieszczeń sali gimnastycznej.

Dyrektorzy szkół zastanawiali się natomiast, czy w świetle obecnych zaleceń mają kompetencje do wprowadzenia mieszanego systemu nauczania, z wprowadzeniem nauki zdalnej kiedy uznają, że wzrasta zagrożenie zakażeniem wśród uczniów. Podnoszono też kwestię nauczania indywidualnego w domach, szczególnie ryzykowną dla nauczycieli w wielu „50+”, którzy zgłaszają obawy przed indywidualnymi wizytami w warunkach stanu epidemii.

Odrębną kwestię stanowi organizacja pobytu młodzieży w Bursie Szkolnej, która wprowadza zwiększony reżim sanitarny, dążąc także do zachowania dystansu w pomieszczeniach. Spotkanie zakończyło się ustaleniem, że dyrektorzy szkół mają w każdej chwili do dyspozycji „gorącą linię” z Powiatową Inspekcją Sanitarną,  co może być przydatne zwłaszcza w pierwszych dniach po rozpoczęciu roku nauki, kiedy teorię nakazów i zaleceń zweryfikuje praktyka w samych szkołach.