Nabór wniosków na dofinansowanie planowanych przedsięwzięć w 2021 r. dla organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury rozpoczęło Biuro Programu „Niepodległa”. Finansowe wsparcie przeznaczono na projekty nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania niepodległości i budowy polskiej państwowości. Wnioski o dotacje z programu można składać do 18 stycznia 2021 r.

Biuro Programu „Niepodległa” podkreśla, że szczególnie uwzględniane będą te wnioski, które nawiązują do regionalnych wydarzeń historycznych, ukazujących drogę poszczególnych dzielnic podzielonego przed stu laty kraju do niepodległości. Przedsięwzięcia realizowane w ramach programu powinny wzmacniać poczucie wspólnoty, opierając się na wartościach, wpisanych w polską tradycję państwową i narodową, takich jak wolność, solidarność a także poszanowanie godności i praw człowieka.

Program dedykowany samorządowym instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym, które spełniają wymogi przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, umożliwia dofinansowanie projektów imprez oraz przedsięwzięć w skali od 10 do nawet 100 tys. zł. Poziom dofinansowania nie może przekroczyć przy tym 85 proc. całości planowanego budżetu zadania.

W ramach programu „Niepodległa” na 2021 r. przeznaczono ogółem kwotę 3,5 mln zł. Imprezy i przedsięwzięcia spełniające kryterium programu mają być organizowane w terminie: 19.03- 20.11.2021 r.

Ostatnim dniem składania wniosków o dofinansowanie będzie poniedziałek, 18 stycznia. Tego dnia dokumentacja wysłana za pośrednictwem formularza w systemie Witkac.pl przyjmowana będzie do godz. 15.59.

Przy całościowej ocenie wniosków preferowane będzie podjęcie współpracy przez organizacje m.in. z lokalnymi oddziałami archiwów państwowych, przedszkolami, szkołami oraz innymi placówkami opiekuńczo- wychowawczymi, a także kościołami, związkami wyznaniowymi lub reprezentującymi je podmiotami. Mile widziana jest również współpraca przy organizacji przedsięwzięć z Instytutem Pamięci Narodowej.

Biuro Programu „Niepodległa”  zakłada możliwość finansowego wsparcia działań o charakterze regionalnym, w tym upowszechniających  wydarzenie historyczne istotne dla danego regionu w skali ogólnopolskiej. Zaplanowano realizację zarówno dużych przedsięwzięć, jak i kameralnych wydarzeń tematycznie związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości. W grę wchodzą więc m.in. festiwale, koncerty i spektakle teatralne, rekonstrukcje historyczne lub wystawy, a także wytyczenie oraz oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych w danym miejscu.

Więcej szczegółów zainteresowani znajdą w załącznikach poniżej:

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/11/Instrukcja-sk%C5%82adania-wniosku.pdf

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Niepodlegla-regulamin-2021.pdf

Planując kalendarz przedsięwzięć na 2021 r. warto zatem rozważyć kwestię sięgnięcia po dofinansowanie z programu, promującego wydarzenia tematycznie związane z polską drogą do niepodległości.