ArtFestiwal 2025 w Stargardzie, ponad 100 wydarzeń, 28 drzew-pamiątek

Weekend pełen sztuki i niespodzianek w Stargardzie przyciągnął tłumy: ponad 100 darmowych wydarzeń, spektakularne iluminacje w Parku Chrobrego, wystawy w nietypowych miejscach i pamiątka, która zostaje na lata - 28 drzew zasadzonych przy amfiteatrze. Sprawdź, co dokładnie działo się podczas ArtFestiwalu 2025 i jakie miejsca w mieście zyskały nowe życie.
- Przeżyjcie jeszcze raz ArtFestiwal 2025 w Stargardzie
- Zasadzono 28 drzew - poznajcie patronów przy amfiteatrze
Przeżyjcie jeszcze raz ArtFestiwal 2025 w Stargardzie
ArtFestiwal 2025 przeszedł przez miasto jak kulturalny sztorm - organizatorzy przygotowali ponad 100 bezpłatnych propozycji dla mieszkańców. W programie pojawiły się koncerty, wystawy, spektakle uliczne, plenerowe ekspozycje, iluminacje i pokazy, które rozlokowano w różnych zakątkach Stargardu, aby sztuka była literalnie na wyciągnięcie ręki.
Jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń był pokaz świetlny w Parku Chrobrego - instalacje światła przyciągały wzrok i zachęcały do spacerów wieczorem. Artyści poszli też dalej niż sceny i galerie: publiczność miała okazję wejść do miejsc rzadko udostępnianych na co dzień, na przykład do Wieży Ciśnień, gdzie przygotowano specjalne akcje artystyczne.
Program festiwalu rozłożył się po mieście, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie - od kameralnych spotkań literackich po wielkie plenerowe widowiska. Za organizacją i informacjami stały miejskie instytucje i partnerzy wydarzenia, w tym Urząd Miasta Stargard, który koordynował logistykę i udostępnianie przestrzeni.
Zasadzono 28 drzew - poznajcie patronów przy amfiteatrze
Po ArtFestiwalu w okolicy amfiteatru pozostaje trwała pamiątka: posadzono 28 ozdobnych grusz. Każde z drzew ma swojego patrona - to lokalny artysta lub twórca, który nie żyje, a którego dorobek miasto chce upamiętnić. Inicjatywa dodaje zieleni oraz kulturowego znaczenia tej części miasta i łączy pamięć o twórcach z codzienną przestrzenią rekreacyjną.
Drzewa stanowią symboliczne przedłużenie festiwalowej obecności sztuki w przestrzeni publicznej. Inicjatywa była realizowana we współpracy z miejskimi służbami i ma charakter stały - grusze będą rosnąć i przypominać o osobach, które miały wpływ na lokalne życie kulturalne.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
W ramach festiwalowych propozycji odbyło się także Narodowe Czytanie, podczas którego miłośnicy literatury spotkali się na podwórku Książnicy Stargardzkiej. W trakcie spotkania czytane były utwory Jana Kochanowskiego, co wypełniło wydarzenie literackim klimatem i połączyło lokalne inicjatywy czytelnicze z ogólnopolską akcją.
ArtFestiwal 2025 pokazał, że sztuka potrafi ożywić miasto na wiele sposobów: poprzez widowiska i instalacje, ale też przez drobne, trwałe gesty wobec pamięci twórców. Dla mieszkańców oznacza to więcej dostępnych wydarzeń kulturalnych i nowe punkty spotkań w przestrzeni publicznej.
Na podst. Urząd Miejski w Stargardzie
Ostatnie Artykuły

W Barzkowicach pojawiło się orzeczenie o jakości wody

Woda z Krąpiela ma już ocenę jakości. Opublikowano orzeczenie

Woda z Lipnika ma już orzeczenie. Gmina opublikowała dokument dla wodociągu

W Grabowie jest już orzeczenie o jakości wody z wodociągu

80 kontroli na drogach powiatu - prędkość była głównym problemem

Parafia Miłosierdzia Bożego w Stargardzie - kontakt, msze, sakramenty

Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie - kontakt, kancelaria, sakramenty

Uwaga na drób z nieznanego źródła. W Stargardzie padł ważny alert

Parafia Świętego Ducha w Stargardzie - msze, sakramenty, kontakt

Po służbie zatrzymali volvo z pijanym kierowcą. Miał ponad 2,5 promila

Nocny pościg w Stargardzie - para z łomem wpadła przy drzwiach lokalu
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II) – Polski Cukier Kluczevia Stargard – Polonia Środa Wielkopolska 1:2](/images/mecz/thumbnails/polski-cukier-kluczevia-stargard-polonia-sroda-wielkopolska-23052026-12.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II) – Polski Cukier Kluczevia Stargard – Polonia Środa Wielkopolska 1:2
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II) – Tłuchowia Tłuchowo – Błękitni Stargard 1:4](/images/mecz/thumbnails/tluchowia-tluchowo-blekitni-stargard-22052026-14.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II) – Tłuchowia Tłuchowo – Błękitni Stargard 1:4

Blisko 200 lekkoatletów stanęło do walki o medale i finał wojewódzki
Przydatne dane teleadresowe
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Marianowie - kontakt, godziny, świadczenia i programy wsparcia
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Oddział w Stargardzie
- Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie - kontakt, godziny i oferta szkoleniowa
- Biblioteka Publiczna w Marianowie - adres, telefon i karta biblioteczna
- Urząd Miejski w Stargardzie - kontakt, godziny kas i e-usługi
- Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie - kontakt, godziny, opłaty za śmieci i PSZOK
