Jak nie dopuścić do choroby w domu

Bakterie i alergeny są wśród nas na co dzień – nie tylko na dworze, ale także w domu. Choć wiele drobnoustrojów nie zagraża naszemu zdrowiu to niestety są też takie, które mogą przynieść wiele problemów. W każdym domu są miejsca, które wymagają wyjątkowej czystości, ponieważ zgromadzone w nich żyjątka mogą wywołać infekcję lub uczulenie. Obecnie na pierwszym miejscu stawia się zakażenie koronawirusem, jednak nie powinniśmy zapominać o innych drobnoustrojach, przed którymi także musimy się chronić. Jak nie dopuścić do choroby w domu? Przede wszystkim czyśćmy regularnie miejsca mające bezpośredni kontakt z naszym ciałem lub pożywieniem.

Jednym z takich miejsc jest oczywiście toaleta – każdy zapewne wie, że należy ją czyścić kilka razy w tygodniu. Regularne sprzątanie powinno zabezpieczyć nas przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Pamiętajmy o szczególnej czystości zwłaszcza wtedy, gdy ktoś z domowników cierpi na biegunkę i wymioty – mogą być one wywołane infekcja bakteryjną lub wirusową, a drobnoustroje mogą bardzo szybko „dopaść” inne osoby. Do dezynfekcji toalety można używać gotowych produktów, bądź produktów eko. Najtańszym a zarazem bardzo skutecznym produktem jest ocet. Pamiętaj, że nie tylko wnętrze toalety wymaga czyszczenia – konieczne jest także dezynfekowanie spłuczki, bo właśnie jej dotykamy przed umyciem rąk. Artykuł powstał we współpracy z portalem branżowym https://outsourcingexpo.pl/

Innym miejscem, które wymaga szczególnej czystości jest lodówka. Raz w tygodniu konieczne jest jej opróżnienie i dokładne umycie. Ciepła woda z płynem do mycia naczyń zapobiegnie rozwojowi bakterii na półkach i jedzeniu. Pamiętaj, aby podczas porządków pozbyć się przeterminowanych produktów. Pozostałe zaś powinny być ułożone w odpowiednim miejscu – warzywa układamy na samym dole, jajka powinny być przechowywane w oddzielnych pojemnikach, surowe produkty, np. mięso, muszą być umieszczone w innym miejscu niż to, w którym znajdują się produkty gotowe do jedzenia, np. ser i wędliny.

Aby nie dopuścić do choroby w domu konieczne jest również regularne wymienianie gąbek czy zmywaków do naczyń. Nie oszczędzajmy na tych produktach – powinny być wymieniane na nowe co najmniej raz w tygodniu! Jest to ważne, ponieważ są one stale wilgotne, a ponadto w drobnych porach zalegają resztki jedzenia – jest to wręcz idealne środowisko do bytowania chorobotwórczych bakterii. Jeżeli naprawdę nie masz akurat możliwości wymiany gąbki na nową umieść ją w kuchence mikrofalowej i podgrzewaj przez minutę. Dzięki temu uwolnisz ją od bakterii i wydłużysz nieco czas jej użytkowania – jednak przy najbliższej okazji kup zapas nowych gąbek, ponieważ podgrzewanie w mikrofalówce nie będzie działało w nieskończoność. Na rynku pojawiły się także zmywaki silikonowe, które mogą być używane bardzo długo i są łatwe w utrzymaniu czystości.