Zaopatrzeniowiec – opis zawodu

Praca w dziale zaopatrzenia może przybrać kilka form. W zależności od wewnętrznej organizacji i potrzeb firmy, pojedynczy pracownik może wykonywać wszystko na raz bądź stanowić część zespołu z konkretnymi przydzielonymi obowiązkami. Zaopatrzeniowiec musi zadbać o stały i nieprzerwany dopływ potrzebnych surowców, materiałów lub produktów potrzebnych do normalnego funkcjonowania firmy. To powoduje potrzebę uruchomienia sieci dostaw, zakup tych materiałów, a następnie dostarczenie ich do magazynów, hal produkcyjnych lub potrzebujących ich działów. Zadaniem zaopatrzeniowca jest nie tylko fizyczny transport, ale też nawiązywanie współpracy handlowej z dostawcami i producentami. Doglądanie jakości materiałów, ich stanu technicznego, terminów przydatności czy zgodności z zamówieniem.

Szczegóły pracy zaopatrzeniowca szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-zaopatrzeniowca/

Zaopatrzeniowiec – wymagania zawodowe

Bywają przedsiębiorstwa, gdzie praca zaopatrzeniowca nie wymaga szczególnego wykształcenia. W dużych przedsiębiorstwach wskazane jest posiadanie wykształcenia przynajmniej technicznego średniego lub wyższego na kierunkach handlowych, związanych z logistyka i spedytorstwem. Ważna jest znajomość przepisów prawa handlowego, prawa pracy i norm związanych z przechowywaniem i utylizowaniem towarów. Oprócz tego pracodawcy wymagają posiadania praw jazdy B i C, znajomości angielskiego, dyspozycyjności, operatywności, zdolności negocjacyjnych i umiejętności zarządzania.

Więcej o tym jak zostać zaopatrzeniowcem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-zaopatrzeniowcem/.

Zaopatrzeniowiec – warunki pracy

Miejscem pracy zaopatrzeniowca będzie zajmujący się tym dział w firmie. Czas pracy dzielony jest między obowiązki biurowe i logistyczne a zajmowanie się dostarczaniem towaru bezpośrednio w magazynach czy do hal produkcyjnych. Praca zaopatrzeniowca może też odbywać się w podróży w celu załatwiania spraw biznesowych lub bezpośredniego dostarczania. Praca ma spore tempo, bywa stresująca i wymagająca. Odbywa się najczęściej w regularnych godzinach, choć te mogą przesuwać się na popołudnia i weekendy czy nawet święta w sektorze produkcyjnym i medycznym.

Zaopatrzeniowiec – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienia w tym zawodzie można szukać przede wszystkim w firmach, które potrzebują stałego dopływu surowców, towarów czy materiałów do swojej normalnej działalności. Tyczy się to zarówno sektora medycznego, produkcyjnego, handlowego, ale, jak i drukarni, sklepów, urzędów, podmiotów biurowych albo charytatywnych. Zarobki zaopatrzeniowców kreślą się w przedziale 3450 zł – 5560 zł brutto. Własna działalność w tym zawodzie jest możliwa, o ile znajdzie się stałego klienta. Na wolnym rynku jako freelancer może swoich sił próbować zaopatrzeniowiec – logistyk lub transportowiec.