Kursy BHP online – jak wyglądają?

Pracodawca musi zapewnić pracownikom przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy można je przeprowadzić online?

Bezpieczeństwo i higiena pracy – dlaczego tak ważne?

Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) to bardzo ważny obszar. Jest to zbiór przepisów mówiących o tym, jak chronić pracowników przed wypadkami przy pracy i innymi urazami. Dla pracodawcy bardzo istotne powinno być to, aby jego pracownicy pracowali w jak najlepszych warunkach, znali ryzyko związane ze swoimi stanowiskami i wiedzieli, jak sobie z nim radzić. BHP obejmuje zachowanie w przypadku wypadków przy pracy, urazów, obejmuje także ergonomię miejsca pracy oraz kurs pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Bez przeprowadzonego kursy pracownik nie może zacząć wykonywania swoich obowiązków po podpisaniu umowy.

Kursy BHP online

Szkolenia BHP dzielą się na wstępne i okresowe. Czy to możliwe, aby takiego rodzaju szkolenie było przeprowadzane zdalnie za pomocą sieci? Do niedawna taka opcja istniała tylko w przypadku szkoleń okresowych. Natomiast aktualnie, kiedy w kraju jest ogłoszony stan pandemii, sytuacja się zmieniła i kursy BHP online są możliwe każdym przypadku.

Jednakże warto podkreślić, że nie każdy pracownik może korzystać ze szkoleń online. Kto musi stawić się na kursie BHP osobiście?

  • Pracownicy na stanowiskach, na których występuje zagrożenie zdrowia lub życia.
  • Pracownicy na stanowiskach robotniczych.
  • Uczniowie odbywający praktyki zawodowe.
  • Studenci odbywający praktyki studenckie.

Szkolenia BHP online mają tę zaletę, że pracownik może w nich uczestniczyć z dowolnego miejsca, co jest szczególnie wygodne w przypadku pracowników zdalnych, którzy wykonują pracę dla firmy położonej w innej części kraju.

Jak wyglądają szkolenia BHP?

Jak więc wygląda szkolenie BHP? Jak już wspominaliśmy, dzielą się one na wstępne i okresowe.

Szkolenia wstępne

Szkolenie wstępne dzieli się z kolei na instruktaż ogólny oraz stanowiskowy.

Instruktaż ogólny polega na tym, że pracownik zapoznaje się z ogólnymi zasadami BHP wynikającymi z Kodeksu pracy. Zapoznaje się także z takimi zagadnieniami, jak pierwsza pomoc, ochrona przeciwpożarowa czy też ergonomia miejsca pracy. Szkolenie to może przeprowadzać pracodawca, pracownik służby BHP lub zewnętrzna firma.

Z kolei instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest przez przełożonego, osobę na tym samym stanowisku lub pracodawcę. Polega na zapoznaniu się z ryzykiem pracy na konkretnym stanowisku. Pracownik poznaje także urządzenia, na których będzie pracował.

Szkolenia okresowe

Pewne grupy pracowników muszą co jakiś czas aktualizować swoją wiedzę. Wtedy wykonywane są szkolenia okresowe. Muszą je wykonywać pracownicy na stanowiskach, w których istnieje zagrożenie zdrowia i życia, stanowiskach robotniczych, ale nie tylko. Szkolenia okresowe przechodzi także kadra kierownicza.

Szkolenia BHP są niezwykle potrzebne, bez nich powiem pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy, w związku z tym w gestii pracodawcy leży, by zapewnić do nich pracownikom dostęp.