Być może zastanawiasz się, dlaczego miałbyś zainwestować w promiennik ciepła zamiast konwencjonalnego grzejnika gazowego lub pieca. W końcu, czyż oba te urządzenia nie ogrzewają powietrza? Cóż, tak, ale robią to na różne sposoby. Podczas gdy piece węglowe lub gazowe promieniują swoje ciepło na całe pomieszczenie i w ten sposób ogrzewają całą przestrzeń, grzejniki na podczerwień działają w znacznie inny sposób. Emitują one ciepło w określonej temperaturze, dlatego też promienniki podczerwieni stają się tak popularne wśród właścicieli domów, mieszkań i małych firm, którzy dbają o poczucie komfortu.
Jak działają promienniki ciepła?
Właściwie jak działają promienniki ciepła? Zazwyczaj są to małe urządzenia o prostokątnym kształcie, które są przenośne i mogą być używane do ogrzewania podczerwienią jednego lub kilku pomieszczeń. Działanie systemu polega na emitowaniu promieni podczerwonych z elementów grzewczych. Promienie te są następnie absorbowane przez osoby i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, co powoduje ich ogrzanie. System ogrzewania promiennikowego nie powoduje nadmuchu powietrza w całym pomieszczeniu; nie ma więc ryzyka wdmuchiwania alergenów do pomieszczenia, jak to ma miejsce w przypadku systemów z wymuszonym obiegiem powietrza. Dodatkowo, ponieważ ogrzewanie promiennikowe nie opiera się na przepływie powietrza, jest ciche, a więc idealne dla bibliotek, muzeów i innych miejsc, w których hałas może rozpraszać uwagę. Co więcej, ogrzewanie promiennikowe jest wydajne, ponieważ ogrzewa tylko przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, a nie powietrze, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na alergeny znajdujące się w powietrzu.
Dlaczego warto ich używać?
Promienniki ciepła są doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media lub po prostu chcą zmaksymalizować ilość miejsca w swoich pomieszczeniach mieszkalnych lub roboczych. Promienniki te nie emitują ciepła we wszystkich kierunkach, a zamiast tego skupiają je na ograniczonej przestrzeni. Są one również bardzo niezawodne i ciche. Można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, które nie jest mocno nasłonecznione i będzie wymagało ogrzewania tylko od czasu do czasu, np. w pokoju dziennym, biurze lub sypialni, w której nie ma zbyt wielu gości. Istnieją różne rodzaje promienników podczerwieni, z których każdy jest przeznaczony do określonych zastosowań. Na przykład podłogowe promienniki podczerwieni mają za zadanie ogrzać podłogę, aby nie trzeba było chodzić po zimnych kafelkach lub betonie. Doskonale sprawdzają się w takich miejscach, jak kuchnia czy łazienka. Z drugiej strony, przenośny grzejnik na podczerwień, może być używany do ogrzewania sofy lub łóżka. Chociaż istnieje kilka rodzajów promienników podczerwieni, wszystkie działają w bardzo podobny sposób. Emitują one energię podczerwoną, a po zetknięciu się z obiektem przekazują ciepło z tego obiektu. Ludzie często mylą podczerwień z promieniami ultrafioletowymi, ponieważ obie długości fali światła są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale podczerwień jest emitowana przez przedmioty, a nie przez ludzi. Niektóre promienniki podczerwieni są wyposażone w pilota zdalnego sterowania i mogą być umieszczone nieco dalej od źródła ciepła, dzięki czemu mogą ogrzewać mniejszą przestrzeń.