Każdy z nas lubi, kiedy w domu panuje odpowiednia jakość powietrza. Chociaż na co dzień możemy tego nie zauważać, świeże powietrze ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Niestety, niekiedy wentylacja grawitacyjna może się okazać nieskuteczna i mało wydajna – odpowiedzią na ten problem jest wentylacja mechaniczna. Dzisiaj przyjrzymy się jej nieco bliżej i odpowiemy na pytanie – czy rekuperacja jest na tyle głośna, by stanowiło to problem dla domowników? Zapraszamy do czytania!
Rekuperacja – najbardziej wydajna i ekologiczna wentylacja
Rekuperacja to, innymi słowy, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Od klasycznej wentylacji grawitacyjnej odróżnia ją fakt, że rekuperacja nie działa na zasadzie naturalnych zjawisk fizycznych. Wszystkie jej funkcje są spełniane przez szereg specjalnych urządzeń, takich jak nawiewy czy wentylatory. To właśnie one odpowiadają za cyrkulację powietrza w domu, kontrolowaną w sposób mechaniczny.
Dlaczego rekuperacja powoli wypiera klasyczne systemy wentylacyjne i wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie jeszcze bardziej popularna? Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wentylacja mechaniczna pozwala użytkownikowi na pełną kontrolę całego procesu przepływu powietrza w jego domu. Próżno tego szukać w wentylacji grawitacyjnej, która jest mocno zależna od warunków panujących na zewnątrz naszej nieruchomości. Pamiętajmy także o odzysku ciepła – dzięki niemu każdy właściciel rekuperacji może ograniczyć swoje koszty związane z ogrzewaniem budynku.
Rekuperacja i hałas – czy jest się czego obawiać?
Na świecie nie ma rozwiązań idealnych i rekuperacja także nie ma samych zalet. Jednym z potencjalnych minusów wentylacji mechanicznej jest hałas, który generują wentylatory i inne części układu podczas pracy. Czy jest się czego obawiać, jeśli chcielibyśmy postawić na rekuperację, ale jednocześnie cenimy sobie ciszę?
Absolutnie nie – hałas powodowany przez pracę systemu wentylacyjnego nie jest na tyle duży, żeby mógł nam przeszkadzać, pod warunkiem, że wszystkie elementy układu będą spełniały odpowiednie normy i będą dobrze dobrane względem siebie. Problem z hałaśliwą rekuperacją można rozwiązać już na etapie jej projektowania – jeśli obsługująca nas firma zastosuje się do zasad, takich jak nieumieszczanie rekuperatora w pobliżu sypialni, nasz system wentylacyjny nie powinien nam przeszkadzać.
Jeśli jednak rekuperacja mimo wszystko będzie dla nas zbyt głośna, ten problem możemy rozwiązać poprzez niewielkie modyfikacje w systemie wentylacyjnym. Jednym z polecanych rozwiązań są chociażby tłumiki montowane w okolicy nawiewów, które zapewniają znaczne wygłuszenie ich pracy.