Staw kolanowy jest miejscem częstych urazów. W ich wyniku może dojść do uszkodzenia wewnętrznych struktur, takich jak łąkotki lub więzadła. Leczenie kontuzji tych okolic może być zachowawcze z zastosowaniem unieruchomienia lub operacyjne. W tym drugim przypadku dochodzenie do formy jest dłuższe i bardziej skomplikowane. Aby przebiegało ono sprawniej, konieczna jest rehabilitacja. Pierwszą placówką, która ją prowadzi, jest Nowa Ortopedia w Krakowie, gdzie odpowiednie działania są wykonywane już od pierwszych dni po zabiegu. Następnie usprawnianie powinno być kontynuowane w poradni lub w domu pacjenta.
Rehabilitacja pooperacyjna w ortopedii
Fizjoterapia dysponuje wieloma technikami przynoszącymi korzyści u osób po operacji kolana. Zaczyna się je wdrażać już od pierwszych dni po leczeniu chirurgicznym. Początkowo najważniejszym celem pracy fizjoterapeutów jest:
- zapobieganie powikłaniom unieruchomieni
- ćwiczenia przeciwzakrzepowe
- nauka chodu o kulach bez obciążania kontuzjowanej kończyny.
Przed wypisaniem pacjenta do domu szpital powinien zapewnić również poradnictwo prowadzone przez fizjoterapeutę na temat postępowania w domu. Ważna jest także ciągłość rehabilitacji w kolejnych tygodniach. W tym celu warto zgłosić się do poradni przyszpitalnej lub do wybranego gabinetu. Na tym etapie stopniowo są wdrażane kolejne elementy terapii, do których należą:
- ćwiczenia bierne i wspomagane, pozwalające utrzymać zakres ruchu w kolanie w stopniu dozwolonym przez lekarza
- izometryczne napięcia mięśni stabilizujących staw
- dbałość o utrzymanie siły mięśniowej przeciwnej nogi
Metody specjalne w fizjoterapii ortopedycznej
Nowoczesne techniki rehabilitacyjne pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów, w postaci:
- zmniejszenia bólu i obrzęku
- regulacji napięcia mięśni
- poprawy funkcji stawu
Do najskuteczniejszych narzędzi fizjoterapii, stosowanych po zabiegu operacyjnym kolana należą:
- FDM (rozluźnianie mięśniowo-powięziowe)
- metoda Mulligana
- techniki Kaltenborna
- PNF
- kinesiotaping - oklejanie plastrami bolesnych okolic
Fizjoterapeuta pomaga również dobrać rodzaj stabilizatora lub ortezy. Po wygojeniu rany przechodzi się do mobilizacji blizny, aby zapobiegać wytworzeniu się zrostów.
Znaczenie rehabilitacji po zabiegu w obrębie kolana
Dobrze przeprowadzone usprawnianie ma duże znaczenie w powrocie do sprawności. Jest bardzo istotne zwłaszcza u osób aktywnych, chcących wrócić do sportu. Powinno być podejmowane jak najwcześniej, już na etapie szpitalnym. Dzięki temu proces gojenia tkanek przebiega prawidłowo, a dolegliwości szybciej mijają. Nawet po zakończeniu ćwiczeń z fizjoterapeutą warto pamiętać o wykonywaniu ich regularnie w domu. Pozwoli to utrzymać wypracowane efekty i zapobiegać nawrotom kontuzji.