Każdemu rolnikowi i hodowcy bydła zależy na tym, aby zwierzęta dobrze się odżywiały, a co za tym idzie — były silne i zdrowe. Nie wszystkie pasze mają cenne wartości, są strawne i smakowite. Zresztą w Polsce rzadko kiedy wykorzystuje się potencjał użytków zielonych. Ma na to wpływ głównie zły skład runi trawiarskiej. Jeśli chodzi o sporządzanie mieszanek pastewnych, duże znaczenie ma dobór gatunku nasion traw pastewnych. Jest on uzależniony od przeznaczenia, a także warunków klimatycznych panujących w danym regionie.

Nasiona traw pastewnych — to z nich wyrośnie odżywcza, odporna i wydajna pasza!

Nasiona traw pastewnych — podstawa, aby wyhodować odżywczą, strawną i smakowitą paszę

Nasiona traw pastewnych, które wchodzą w skład mieszanek pastewnych, powinny składać się z wyselekcjonowanych gatunków. Tylko wysokiej jakości trawy rosną szybko, dają obfity plon i są odporne na udeptywanie. Co jeszcze musi cechować trawę, która stanie się paszą dla bydła? Najbardziej wartościowa to ta, której zawartość białka i węglowodanów jest wysoka. Ponadto wyróżnia ją smakowitość, strawność i zdolność do zakiszania. Wśród mieszanek nasion traw pastewnych znajdują się najczęściej te, które dają trawę łąkową, pastwiskową czy łąkowo-pastwiskową.

Jakie wymogi powinna spełniać trawa pastewna?

Mieszanki nasion traw pastewnych to podstawa, jeśli chodzi o hodowlę bydła. To, jakie nasiona wybierzesz, powinno być uwarunkowane potrzebami zwierząt, ale także celem uprawy i rodzajem gruntu, który obsiejesz.

Inną mieszankę wybierz na gleby o dużej wilgotności, a inną na suche. Zanim zdecydujesz się na konkretne ziarna, podejmij decyzje odnośnie do celu uprawy. Nie bez znaczenia jest także to, czy masz zamiar obsiać łąkę do wypasu, czy wykosić zasiewy na kiszonkę. To zdecydowanie te czynniki, które mają decydujący wpływ na skład mieszanki nasion pastewnych. Trawa pastewna, jak już wspomnieliśmy, powinna spełniać określone wymagania dotyczące:

  • jakości — potwierdzają ją świadectwa kwalifikacji, które skupiają się głównie na ocenie składu mieszanki oraz siły kiełkowania (te kwestie weź pod uwagę, kiedy kupujesz mieszankę),
  • trwałości — dostosuj mieszankę do warunków pogodowych panujących w naszym kraju; musi być zatem odporna na wysokie temperatury i deszcze,
  • szybkiego tempa wzrostu (szybkości kiełkowania) - to jeden z czynników, które potwierdzają wysoką jakość trawy.

Rolnicy zwracają uwagę na jeszcze jedną cechę trawy — mianowicie na jej smakowitość. Smak trawy ulepszysz, jeśli dodasz do niej odpowiednie zioła.

Nasiona traw pastewnych dostosowane do gruntu

Trawa, która wyrośnie na łące czy pastwisku, powinna być smakowita, odżywcza i trwała. Wiesz już zatem, jak dobrać mieszankę nasion traw pastewnych, aby wyhodować dobrej klasy paszę. Trawa musi być nie tylko wartościowa dla bydła, ale także dopasowana do rodzaju gruntu. W Polsce najczęściej występują podłoża:

  • dobre — ich nawilgocenie jest właściwe; w skład mieszanki nasion traw pastewnych dla takich gruntów często wchodzi lucerna siewna, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa, życica trwała, koniczyna czerwona (jest źródłem białka),
  • trudne — to głównie grunty torfowe; mieszanki nasion pastewnych w tym przypadku powinny składać się z roślin o dużej trwałości takich jak kostrzewa i tymotka łąkowa; jeśli zależy Ci na zagęszczeniu runi, wysiej wiechlinę łąkową i życicę trwałą,
  • bardzo trudne — są to grunty podmokłe lub często zalewane, na których dobrze sprawdzą się mieszanki z dużą zawartością kostrzewy.

Jak już wspomniano, w naszym kraju wiele użytków zielonych uległo degradacji. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niewłaściwe nawożenie, brak zabiegów pratotechnicznych oraz nieumiejętne sposoby użytkowania. Konsekwencją są niskie plony oraz ich gorsza jakość. Jeśli zależy Ci na zdrowiu Twoich zwierząt, zadbaj o właściwy dobór roślin na pastwisku. Wesprą one żywienie bydła, a to wpłynie także na wielkość produkcji mleka.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.sowul.pl/mieszanki-traw/