programistka

Czterodniowy tydzień pracy obowiązuje już w niektórych krajach, wielu Polaków także jest za wdrożeniem takiej formuły w naszej ojczyźnie. Jakie są wady oraz zalety takiego rozwiązania? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czterodniowy tydzień pracy – skąd taki pomysł?

Polacy to naród, który jest jednym z najbardziej przepracowanych w Unii Europejskiej. Pracujemy niejednokrotnie ponad 40 godzin tygodniowo, co ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Częściej musimy korzystać ze zwolnień chorobowych, rehabilitacji oraz wydawać pieniądze na leczenie. Zbyt długi czas pracy ma wpływ na naszą efektywność, co nie jest korzystne ani dla nas, ani dla pracodawcy. 8 godzinny dzień pracy obowiązuje w Polsce już od ponad 100 lat, natomiast praca przez 5 dni w tygodniu to standard od lat 70. ubiegłego wieku.

Dzięki optymalizacji pracy, którą zawdzięczamy m.in. nowoczesnym technologiom, coraz mniej czasu i zaangażowania człowieka jest potrzebne do wykonania danej pracy, dlatego coraz częściej zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które zostało już zastosowane w wielu innych krajach, czyli nad zmniejszeniem czasu pracy do 4 dni. Do sejmu trafiła już ustawa, która ma na celu stopniowe skrócenie wymiaru czasu pracy z 40 na 35 godzin.

Czterodniowy tydzień pracy – gdzie takie rozwiązanie się sprawdza?

Coraz więcej państw zastanawia się nad wdrożeniem takiego systemu, są też takie, które już to zrobiły. Zmniejszenie czasu pracy o jeden dzień sprawdza się już np. w Islandii, a także testowany jest np. w Wielkiej Brytanii w kilku firmach, gdzie przynosi dobre rezultaty w postaci wzrostu produktywności pracowników. Mimo braku specjalnych regulacji mniejszy czas pracy, czyli poniżej 35 godzin jest praktykowany także w Holandii i Norwegii i wielu innych firmach na świecie, które na własną rękę chcą przetestować to rozwiązanie.

Wszędzie wyniki okazują się obiecujące i zachęcają do innych pracodawców do przejścia na taki system zatrudnienia. Jeśli zależy Ci na znalezieniu zatrudnienia w przedsiębiorstwie, w którym czas pracy jest jeszcze niższy niż 40 godzin, przykładowo sprawdź więcej na GoWork. Być może odpowiednim rozwiązaniem stanie się praca w Stargardzie? Możesz więc zmienić swoją pracę na taką, która zapewni Ci dobre zarobki bez konieczności przebywania w niej 5 dni w tygodniu.

Krótszy czas pracy – wady i zalety

Choć wielu pracowników deklaruje chęć podjęcia pracy w krótszym wymiarze godzin to tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zachowaliby oni dotychczasowe zarobki. Jeśli wiązałoby się to z obniżeniem pensji, poparcie gwałtownie spada. Więcej wolnego czasu na spędzanie czasu z rodziną czy oddawaniu się swoim pasjom to kusząca perspektywa, jednak nie każdy może sobie pozwolić na rezygnację z większych zarobków. Obecnie w wielu firmach czterodniowy tydzień pracy to pewnego rodzaju benefit, który ma zachęcić do podjęcia zatrudnienia zwłaszcza w branżach, w których ciężko jest znaleźć wykwalifikowanych na pracowników, np. w przedsiębiorstwach z sektora IT. W najbliższych latach można się spodziewać, że trend ten będzie coraz bardziej wyraźny.

uśmiechenięty mężczyzna w pracy z kawą