Bazując na najnowszych statystykach odnośnie sytuacji na stargardzkim rynku pracy, w oczy rzuci się nam fakt, że w przeciągu ostatnich dwóch lat znacznie spadła stopa bezrobocia – z ponad 7% do zaledwie 3,6%. Świadczy to wiele dobrego o kondycji lokalnej gospodarki, co potwierdzi również stale zwiększająca się liczba najnowszych ofert pracy i bogata lista zawodów deficytowych. Co więcej, warunki zatrudnienia w Stargardzie stale poprawiają się, wraz zresztą z poziomem wynagrodzeń.
Jak dokładnie wygląda rynek pracy w Stargardzie i czego mogą spodziewać się po nim osoby aplikujące tu do pracy? Jak wygląda poziom wynagrodzeń w Stargardzie? Gdzie można zarobić najwięcej, a gdzie najmniej? Gdzie najlepiej szukać pracy w tym mieście? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Praca w Stargardzie – analiza lokalnego rynku zatrudnienia
Jak już mieliśmy okazję wspomnieć na wstępie tego artykułu, wszystkie osoby, które zastanawiają się nad rozpoczęciem kariery zawodowej w Stargardzie – lub nad jej kontynuowaniem – nie bez powodu mogą optymistycznie się na to zapatrywać. Stopa bezrobocia jest niska i stale spada, a lista zawodów deficytowych pokazuje, że pracę w Stargardzie można zasadniczo zdobyć w każdym zawodzie. Dostępna jest zarówno praca na cały etat jak i część etatu, a takie grupy społeczne jak osoby niepełnosprawne, emeryci czy studenci nie są wykluczeni z rynku pracy.
Stabilne zatrudnienie i godne wynagrodzenie zapewnia umowa o pracę, a umowy cywilnoprawne, takie, jak na przykład umowa zlecenie, stanowią rzadkość – spotyka się je niemalże wyłącznie w ofertach agencji pracy tymczasowej, czy w przypadku zawodów o niskich wymaganiach. Radość wielu budzi także zwiększająca się popularność pracy zdalnej i hybrydowej. Podkreślić ponadto należy, że w zdecydowanej większości ofert pracodawcy chwalą się, że zapewniają kandydatom atrakcyjny system premiowy, realną możliwość awansu w strukturze firmy i przejrzystą ścieżkę kariery.
Wspomnieć należy także o fakcie, że coraz większe znaczenie na lokalnym rynku pracy mają benefity pozapłacowe, które pracodawcy niezwykle chętnie rozdają swoim podwładnym. Mają one bardzo duży wpływ na poczucie komfortu i lojalności pracowników. Do najpopularniejszych w tym zakresie rozwiązań należą: prywatna opieka medyczna systemy kafeteryjne, wewnątrzfirmowe systemy socjalne, dodatkowe dni wolne od pracy czy rozmaite kursy i szkolenia zawodowe.
Zarobki w Stargardzie – gdzie najwyższe, a gdzie najniższe?
Poziom zarobków w Stargardzie zasadniczo nie różni się od tych, jakie możemy uświadczyć w granicach innych, polskich miast. W teorii, średnie zarobki w Stargardzie są znacznie niższe niż wynosząca niemal 7 500 złotych brutto średnia krajowa – jest to bowiem zaledwie 4 700 złotych brutto w skali miesiąca. Wynika to jednak wyłącznie ze struktury zatrudnienia w Stargardzie, a nie złej woli pracodawców czy realnych rozbieżności finansowych w pracy na takich samych stanowiskach.
Zaskoczenia nie będzie również w przypadku odpowiedzi na pytanie gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej. Minimalna krajowa u schyłku 2023 roku wynosi 3 600 złotych brutto miesięcznie – właśnie na takie zarobki mogą liczyć przedstawiciele najprostszych profesji, takich, jak ochroniarz, stróż nocny czy sprzątaczka.
Zdecydowanie najlepszą sytuacją finansową z kolei mogą się cieszyć te osoby, którym przyszło się realizować na wysokich stanowiskach menadżerskich – szczególnie w sektorze finansowym czy IT. Dla przykładu, dyrektor banku w ramach wynagrodzenia może otrzymać nawet 35 000 złotych brutto miesięcznie.
Najlepsze oferty pracy w Stargardzie – gdzie ich szukać?
Nie da się ukryć, że praca w Stargardzie – niezależnie od sektora – jest stosunkowo łatwo dostępna. Warto jednak wiedzieć, gdzie można szukać jej w sposób najbardziej efektywny. Do swojej dyspozycji będziesz miał kilka metod. Może to być skorzystanie z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, przejrzenie ofert w powiatowym urzędzie pracy, czy nawet osobista wycieczka do upatrzonego wcześniej zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV.
Nie ulega jednak żadnej wątpliwości kwestia, że zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem na zdobycie pracy będzie skorzystanie z jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najprędzej, pozwalając obu stronom na prędkie nawiązanie intratnej współpracy.