Urząd Miejski Stargard: Dzień patrona w MDK
Stargardzki Młodzieżowy Dom Kultury oddaje hołd swojemu patronowi, Mariuszowi Zaruskiemu. Czy wiesz, kim był ten wybitny człowiek, którego imię nosi znana stargardzka placówka?
  • MDK w Stargardzie obchodzi Dzień Patrona z bogatym programem kulturalnym.
  • Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej generała i prezentacja jego życia na wystawie IPN.
  • Gen. Zaruski - żeglarz, alpinista, artysta, człowiek renesansu.
  • Spektakl inspirowany życiem i twórczością Zaruskiego jako kulminacyjny punkt wydarzenia.

W nadchodzący piątek, Stargardzki Młodzieżowy Dom Kultury stanie się miejscem szczególnym – miejscem, gdzie mieszkańcy miasta będą mogli zanurzyć się w świecie pasji i zainteresowań Mariusza Zaruskiego, patrona tej instytucji. O godzinie 16:00 rozpocznie się uroczystość, podczas której nie tylko uczczony będzie pamięć tego wielkiego Polaka, lecz również zaoferowane zostaną liczne atrakcje kulturalne.

Mariusz Zaruski, którego życie było istnym poematem pełnym przygód, znany jest przede wszystkim jako jeden z prekursorów żeglarstwa w Polsce, ale jego osiągnięcia nie kończą się na tym. Jego zamiłowanie do sztuki, literatury i gór zainspirowało organizatorów do stworzenia programu, który w pełni odda ducha tego wielkiego człowieka. Wśród atrakcji znajdzie się m.in. spektakl teatralny "Trzymamy kurs na koniec świata", który poprzez artystyczną interpretację pokaże, jak szerokie były horyzonty Zaruskiego.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pozwolą odwiedzającym lepiej poznać postać patrona i zrozumieć, jak wielki jest jego wkład w polską kulturę i historię. Dzień Patrona w MDK to także wyjątkowa okazja do wysłuchania recytacji poezji napisanej przez Zaruskiego, co z pewnością będzie unikalnym doświadczeniem dla wszystkich miłośników jego twórczości.

Zapraszamy mieszkańców Stargardu do wspólnego świętowania i odkrywania bogatej spuścizny gen. Mariusza Zaruskiego, który swym życiem udowodnił, że granice są tylko w naszej wyobraźni. Nie lada gratką dla uczestników będzie możliwość zobaczenia, jak młodzi artyści interpretują dziedzictwo tak wielowymiarowej postaci, jaką był Zaruski.


Opierając się na: Urząd Miejski Stargard