UM Stargard: Honorowy konsul Włoch podziękował za renowację pomników na cmentarzu wojennym
W sercu naszego miasta, na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym, niedawno zakończyły się prace renowacyjne, które przywróciły blask dwóm ważnym pomnikom. Uroczystość ta, uświetniona wizytą konsula honorowego Włoch, Angelo Relly, stanowiła moment refleksji nad pamięcią o żołnierzach poległych w obronie ojczyzny. Wartościowe dzieło, docenione nawet przez ambasadora Włoch w Polsce, Luca Franchetti Pardo, podkreśla wagę pamięci i szacunku dla historii.
  1. Renowacja monumentów upamiętniających żołnierzy francuskich i włoskich na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym.
  2. Wizyta konsula honorowego Włoch, Angelo Relly, oraz przekazanie podziękowań od ambasadora Włoch.
  3. Wartość prac renowacyjnych osiągnęła prawie 240 000 zł, odnowiono nie tylko pomniki, ale i otoczenie.
  4. Pomnik włoskich żołnierzy, jako symbol pamięci i poświęcenia, zyskał nowy blask i został dokładnie odrestaurowany.

Na cmentarzu przy ul. W. Reymonta, który jest największą tego typu nekropolią w regionie, odbyły się prace mające na celu odrestaurowanie pomników żołnierzy francuskich i włoskich. Pomnik, wzniesiony w 1991 roku, aby upamiętnić 26 włoskich jeńców zmarłych w Stalagu II D, został odnowiony z wielką dbałością o szczegóły. Jego renowacja jest dowodem na to, że pamięć o bohaterach przeszłości jest wciąż żywa i pielęgnowana w naszym społeczeństwie.

"W imieniu Państwa Włoskiego i swoim pragnę złożyć wyrazy podziękowania wszystkim, dzięki którym możliwa była odbudowa pomnika, będącego symbolem ofiary poległych w służbie za Ojczyznę. Jest on hołdem ich pamięci, stanowi jednocześnie upomnienie o bardziej sprawiedliwe społeczeństwo" – napisał w liście Luca Franchetti Pardo, ambasador Włoch w Polsce.

Prezydent miasta, Rafał Zając, podkreślił, że dbałość o Międzynarodowy Cmentarz Wojenny jest ważna nie tylko z punktu widzenia tożsamości miejskiej, ale także edukacji o okrucieństwie wojny. "Bardzo doceniam, że nasz wysiłek został zauważony przez Państwo Włoskie, którego żołnierze są w naszym mieście uczczeni w godny sposób" – dodał prezydent.

Poza pomnikami włoskich i francuskich żołnierzy, cmentarz jest miejscem spoczynku wielu innych narodowości, w tym m.in. Polaków, Serbów i Brytyjczyków. W ramach projektu renowacyjnego, który objął także ubiegły rok, przeprowadzono prace przy jednym z pomników oraz ogrodzeniu, a w tym roku udało się odrestaurować kolejne monumenty oraz dodać tablicę z informacjami w kilku językach, co ułatwia zrozumienie historii tego miejsca odwiedzającym z różnych zakątków świata.


Na podstawie: UM Stargard