W przypadku upraw w szerokie rzędy, zabieg zwalczania chwastów powinien być przeprowadzony dość szybko oraz przy użyciu substancji czynnych o działaniu doglebowym. Jedną z takich substancji, która często jest wykorzystywana do odchwaszczania warzyw, a nieco rzadziej kukurydzy jest pendimetalina. Co ciekawe może być również aplikowana w zbożach, jednak w nich jako produkt solo jest bardzo mało popularna.
Informacja podstawowa
Substancja czynna pendimetalina została sklasyfikowana przez HRAC w grupie 3 oznacza, to, że hamuje tworzenie mikrotubul w procesie podziału komórkowego. W konsekwencji prowadzi to do zahamowania wzrostu chwastów i ich zamierania.
Wykorzystywana jest do zabiegów przedschodowych lub w niskich fazach rozwojowych wynika to z faktu, że pobierana jest głównie przez korzenie chwastów, a w mniejszym stopniu przez części nadziemne. Do zwalczania chwastów w niskich fazach rozwojowych potrzebna jest mniejsza ilość substancji czynnej.
Pendimetalina wykazuję więc działanie typowo doglebowe, dlatego też do optymalnego działania potrzebuje dobrego uwilgotnienia gleby. W przypadku suszy jej działanie chwastobójcze może być obniżone.
Minimum temperaturowe tej substancji czynnej wynosi 0°C, a optimum jest w dość szerokim zakresie niskim temperatur od 5 do 15°C.
Pendimetalina w środkach ochrony roślin
W rejestrze środków ochrony roślin z dnia 14.03.2024 znalazło się aż 28 środków chwastobójczych, zawierających substancję czynną pendimetalina, z czego 15 solo. Występuje ona w związkach ochrony roślin o formach użytkowych CS, SC oraz EC.
W produktach wieloskładnikowych łączona jest innymi substancjami czynnymi o bardzo dobrym działaniu doglebowym:
- dimetenamidem-P
- chlomazonem
- diflufenikanem i chlorotoluronen
- pikolinafenem
- flufenacetem
- diflufenikanem
- diflufenikanen i flufenacetem
Substancja czynna może być aplikowana w wielu gatunkach roślin uprawnych, jednak zakres stosowania produktów w uprawach jest zróżnicowany i wynika z zapisów w etykiecie środka.
Do odchwaszczania ziemniaków
Pendimetalina solo występuje w 15 produktach, jednym z nich jest Activus 400 SC. Może być on stosowany w uprawie ziemniaka w zabiegu przed wschodami uprawy, a po formowaniu redlin. Jego aplikacja może być przeprowadzona w dawce od 3 do 4 l/ha. Pozwala to na dobre zabezpieczenie uprawy przed wschodami chwastów dwuliściennych oraz chwastnicy jednostronnej. W celu wzmocnienia efektu działania środka rekomendowana jest jego aplikacja z produktem zawierającym np. substancję czynną flurochloridon.