
W Stargardzie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, które przypominają o tragicznych wydarzeniach sprzed 85 lat. Mieszkańcy złożyli hołd zamordowanym, a w Muzeum Archeologiczno-Historycznym można zapoznać się z istotnymi faktami na temat tej mrocznej historii.
- Stargard pamięta o ofiarach Katynia i Sybiru
- Historia zbrodni katyńskiej w świetle faktów
Stargard pamięta o ofiarach Katynia i Sybiru
W dniu 13 kwietnia, jak co roku, Stargard stał się miejscem refleksji i zadumy. Pod pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia mieszkańcy złożyli symboliczne biało-czerwone kwiaty oraz zapalili znicze, oddając hołd tym, którzy stracili życie w wyniku brutalnych represji. Wydarzenie to ma na celu nie tylko upamiętnienie ofiar, ale także edukację młodszych pokoleń o tragicznych losach Polaków w czasie II wojny światowej.
Historia zbrodni katyńskiej w świetle faktów
W obliczu brutalnej okupacji sowieckiej po 17 września 1939 roku, sytuacja ludności polskiej stawała się coraz bardziej dramatyczna. Po podpisaniu traktatu Ribbentrop-Mołotow, Polska została podzielona między Niemców a Sowietów. Na terenach zajętych przez ZSRR do niewoli trafiło od 230 do 250 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, a represje wobec ludności cywilnej nasilały się.
W wyniku decyzji Józefa Stalina oraz Ławrentija Berii, ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych zostało skazanych na śmierć. Akcja likwidacji jeńców rozpoczęła się w kwietniu 1940 roku i miała miejsce w trzech miejscach internowania: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W Smoleńsku oraz Kalininie (obecnie Twer) dokonano masowych egzekucji, a ich ofiary zostały pochowane w bezimiennych grobach.
Uroczystości w Stargardzie są nie tylko przypomnieniem o przeszłości, ale także wezwaniem do zachowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. To ważne, abyśmy jako społeczeństwo potrafili wyciągać lekcje z historii i dążyć do pokoju oraz pojednania.
Na podstawie: UM Stargard