Odczytała je Jolanta Aniszewska, Zastępca Dyrektora Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Stargardzie, podczas uroczystej Mszy św. w kościele p.w. Św. Ducha, która zgromadziła przedstawicieli władz Miasta i Powiatu Stargardzkiego, Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich, Sybiraków i mieszkańców, uczestniczących w obchodach Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Zapiski te zyskały swój przejmujący wymiar, kiedy wspominano w  modlitwie ponad 20 tys. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, zamordowanych strzałem w tył głowy przez zbrodniarzy NKWD.

W uroczystościach uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Wicestarosta Joanna Tomczak oraz Prezydent Stargardu Rafał Zając, razem z Zastępcami: Ewą Sową i Piotrem Myncem. Kwiecień jest miesiącem pamięci ofiar sowieckiej zbrodni, która  odcisnęła swe trwałe piętno na kolejnych pokoleniach Polaków. Traumę Katynia wzmagały dekady milczenia, kiedy o zbrodni bez precedensu w dziejach narodu nie można było mówić głośno, wokół niej narastała zaś kłamliwa propaganda zrzucania odpowiedzialności za masowy mord, dokonany przez funkcjonariuszy Związku Sowieckiego.

W trakcie prac ekshumacyjnych masowych mogił, wydobyto ok. 20 pamiętników zamordowanych żołnierzy.  Kopie bezcennych zapisków sporządzone w ścisłej tajemnicy, pozostawały ukryte przez kolejne dekady. Zachowały się odpisy 15 pamiętników, wydane po raz pierwszy we Francji w 1989 r.  Dokumentują one, dzień po dniu, los uwięzionych polskich żołnierzy, na których wydano wyrok śmierci. Odczytany fragment suchego sprawozdania jednego z oficerów podczas uroczystości w kościele Św. Ducha, wystarczył za wiele słów do przypomnienia o skali tej tragedii.

Kulminacyjnym punktem stargardzkich obchodów pamięci Ofiar Katynia, Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, a także wielu innych miejsc kaźni w 79. Rocznicę zbrodni, były uroczystości przed pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia. Wiązanki kwiatów i znicze w asyście żołnierzy Garnizonu Stargard złożyły władze miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, a także radni Sejmiku Województwa. Pamięć Ofiar Katynia uczcili również przedstawiciele firm,  związków zawodowych, kombatanci  oraz mieszkańcy Stargardu.