Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

Odczytała je Jolanta Aniszewska, Zastępca Dyrektora Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Stargardzie, podczas uroczystej Mszy św. w kościele p.w. Św. Ducha, która zgromadziła przedstawicieli władz Miasta i Powiatu Stargardzkiego, Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich, Sybiraków i mieszkańców, uczestniczących w obchodach Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Zapiski te zyskały swój przejmujący wymiar, kiedy wspominano w  modlitwie ponad 20 tys. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, zamordowanych strzałem w tył głowy przez zbrodniarzy NKWD.

W uroczystościach uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Wicestarosta Joanna Tomczak oraz Prezydent Stargardu Rafał Zając, razem z Zastępcami: Ewą Sową i Piotrem Myncem. Kwiecień jest miesiącem pamięci ofiar sowieckiej zbrodni, która  odcisnęła swe trwałe piętno na kolejnych pokoleniach Polaków. Traumę Katynia wzmagały dekady milczenia, kiedy o zbrodni bez precedensu w dziejach narodu nie można było mówić głośno, wokół niej narastała zaś kłamliwa propaganda zrzucania odpowiedzialności za masowy mord, dokonany przez funkcjonariuszy Związku Sowieckiego.

W trakcie prac ekshumacyjnych masowych mogił, wydobyto ok. 20 pamiętników zamordowanych żołnierzy.  Kopie bezcennych zapisków sporządzone w ścisłej tajemnicy, pozostawały ukryte przez kolejne dekady. Zachowały się odpisy 15 pamiętników, wydane po raz pierwszy we Francji w 1989 r.  Dokumentują one, dzień po dniu, los uwięzionych polskich żołnierzy, na których wydano wyrok śmierci. Odczytany fragment suchego sprawozdania jednego z oficerów podczas uroczystości w kościele Św. Ducha, wystarczył za wiele słów do przypomnienia o skali tej tragedii.

Kulminacyjnym punktem stargardzkich obchodów pamięci Ofiar Katynia, Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, a także wielu innych miejsc kaźni w 79. Rocznicę zbrodni, były uroczystości przed pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia. Wiązanki kwiatów i znicze w asyście żołnierzy Garnizonu Stargard złożyły władze miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, a także radni Sejmiku Województwa. Pamięć Ofiar Katynia uczcili również przedstawiciele firm,  związków zawodowych, kombatanci  oraz mieszkańcy Stargardu.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.