Przed nami majowe święto bezimiennych bohaterów, którzy w powojennej rzeczywistości na nowo budowali tożsamość Stargardu.  W lokalnym kalendarzu rocznicowych świąt i obchodów, 12 dzień maja ma przypominać  o niezwykłym wysiłku podjętym przez pierwszych mieszkańców, na nowo „oswajających” poniemieckie miasto, by móc uczynić je domem dla siebie i kolejnych pokoleń. Niebagatelna rolę w tym procesie odegrali kolejarze, przywracający ruch na zniszczonych wojną liniach i węzłach Pomorza Zachodniego.

Dzięki pierwszym grupom pracowników PKP, Stargard stał się kluczowym węzłem transportowym dla ziem włączonych w nowe, powojenne granice Polski. Już od kwietnia 1945 r. kolejarze z dawnych Kresów Wschodnich, Wilna, Rzeszowa, Krakowa i Poznania, a także Skarżyska Kamiennej i Warszawy, swoim wysiłkiem i pracą tworzyli nową historię miasta. Dzięki temu przez kolejne dekady Stargard utożsamiano z koleją. Chcą o tym przypomnieć organizatorzy tegorocznej edycji Dnia Pionierów Stargardu: Miasto Stargard, Stargardzkie Centrum Kultury, Muzeum Archeologiczno Historyczne razem z innymi miejskimi instytucjami, a także partner kolejowej części projektu- szczeciński Oddział Spółki Przewozy Regionalne, działającej pod marką Polregio.

Obchody Dnia Pionierów Stargardu rozpoczynamy w samo południe na Rynku Starego Miasta. Obok innych przedsięwzięć i atrakcji organizatorzy, wspólnie z pracownikami Przewozów Regionalnych, zaproszą do ekspozycji kolejowych pamiątek. Można je na co dzień oglądać w Izbie Tradycji Sekcji Utrzymania Taboru na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie. W specjalnym namiocie obejrzymy część tej wyjątkowej ekspozycji, świadczącej o historii kolei na Pomorzu Zachodnim od zakończenia II wojny. Jednocześnie w pobliskim Parku Chrobrego otwarta zostanie plenerowa wystawa pod hasłem: „Historie torem pisane”.

Na staromiejskim Rynku zobaczymy natomiast m.in. reprodukcję pierwszego rozkładu jazdy pociągów z 1945 r., z ówczesnego Starogrodu do Szczecina. Będą wybrane modele lokomotyw i wagonów, dawna kolejowa centralka telefoniczna, tabliczki znamionowe lokomotyw, lampy sygnałowe i wiele innych drobiazgów, które przeniosą nas w klimat tamtych lat.

Partner przedsięwzięcia, jakim jest Oddział Polregio w Szczecinie zaprosi także do swojego stoiska, zachęcając m.in. do zapoznania się z nową platformą mobilnej sprzedaży biletów na pociągi Polregio. Dopełnieniem atrakcji będzie gra miejska pod hasłem „Na walizkach”. Organizatorzy zapraszają do podróży 12 maja w godzinach od 12.00- do 18.00. Wszystko zgodnie z przyjętym rozkładem jazdy…