Uroczysta Msza św. w stargardzkiej  Kolegiacie NMP Królowej  Świata,  rozpocznie o godz. 11 w czwartek, 15 sierpnia oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego. Do udziału w uroczystości zaprasza Prezydent Stargardu Rafał Zając, razem z Dowódcą Garnizonu Stargard. We Mszy św. w intencji poległych żołnierzy, uczestniczyć  będzie  Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich, firm oraz instytucji- miejskich i powiatowych.

Zaproszeni goście wspomnieniem i modlitwą w murach Kolegiaty, obejmą żołnierzy poległych w tej rozstrzygającej bitwie, uznawanej za historyków wojskowości za 18. przełomową  w historii świata. Zwycięstwo żołnierzy Wojska Polskiego nad bolszewikami ocaliło nie tylko odzyskaną niepodległość Rzeczpospolitej. Zdecydowało też o uratowaniu Europy przed nacierającym bolszewizmem.

Po Mszy św. w Kolegiacie, uczestnicy i zaproszeni goście przejdą pod pomnik „Stargardzianie- Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Pod pomnikiem przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także reprezentanci środowisk kombatanckich i zawodowych złożą kwiaty, oddając hołd bohaterskim obrońcom, walczącym na przedpolach Warszawy.

Rozstrzygające starcie miało miejsce w dniach 13- 15 sierpnia 1920 r. Bitwa Warszawska rozpoczęła się walką o Radzymin, który kilka razy przechodził z rąk do rąk. Faza obronna bitwy trwała do 16 sierpnia, kiedy nastąpił przełom, dzięki działaniom marszałka Piłsudskiego. Dowodzona przez niego tzw. grupa manewrowa przełamała obronę bolszewicką, następnie zaatakowała tyły wojsk nacierających na Warszawę. Armia dowodzona przez Tuchaczewskiego została zmuszona do wycofania się nad Niemen. Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem.

Swój udział w zwycięstwie mieli też  polscy kryptolodzy, którzy łamiąc sowieckie szyfry przejęli kontrolę nad rozkazami i meldunkami, przekazywanymi oddziałom armii Tuchaczewskiego drogą radiową. 

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia. Zbiega się ono z kalendarzem liturgicznym Kościoła Katolickiego, w którym tego dnia przypadają uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.