STRABAG formalnie przejął już plac budowy, rozpoczynając przygotowania do kompleksowego remontu ulicy Pierwszej Brygady w Śródmieściu Stargardu. Ekipy drogowców pierwsze prace rozpoczną w poniedziałek, 23 września. W poniedziałkowy poranek wprowadzona zostanie również tymczasowa organizacja ruchu w tej części miasta. Należy zatem przygotować się na utrudnienia. Przebudowa ulicy Pierwszej Brygady, stanowiącej odcinek drogi powiatowej 1704 Z, została dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Podzielone na dwie części prace, które obejmują ulice Pierwszej Brygady i Marii Konopnickiej, wyceniono na ponad 3,6 mln zł. Kwota ok. 2,9 mln pochodzi z rządowego funduszu, co stanowi 80 proc. wartości całej inwestycji.

Przedstawiciele wykonawcy wybranego w przetargu na realizację wszystkich prac, przejęli dziś formalnie odcinek drogi, który od poniedziałku stanie się placem budowy. Formalności dokonano w siedzibie Zarządu  Dróg Powiatowych, przy udziale Ireny Agaty Łuckiej, Członka Zarządu Powiatu.

Ekipy STRABAG-u w sobotę przystąpią do wykonania  oznaczeń tymczasowej organizacji  ruchu. Przebudowę Pierwszej Brygady podzielono na trzy etapy. Prace obejmą część jezdni, przy utrzymaniu wahadłowego ruchu kierowanego sygnalizacją świetlną. Od poniedziałku, 23 września zajęty zostanie odcinek od skrzyżowania z ulicą Towarową, do punktu na wysokości hurtowni firmy Metalik- tuż obok biurowca dawnych ZNTK.

W poniedziałek, od godz. 7.00.  rano wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna u zbiegu ulic: Dworcowej i M. Konopnickiej. Tuż za wiaduktem kolejowym ruch odbywać się będzie wahadłowo, kierowany tymczasową sygnalizacją. Utrudnienia obejmą zatem częściowo zamknięty odcinek Pierwszej Brygady- od skrzyżowania z Towarową. Prace na tym odcinku powinny potrwać 13- 15 dni. Obejmą one sfrezowanie jezdni, połączone z układaniem tzw. wiążącej warstwy bitumicznej, montaż  krawężników oraz instalację i regulację nowych studzienek kanalizacji deszczowej. Nowa nakładka asfaltowa ułożona zostanie  także na  chodnikach, po obu stronach remontowanego odcinka. W ramach prac przewidzianych na tym etapie, rozpocznie się też instalacja stacjonarnej sygnalizacji świetlnej u zbiegu ulic Towarowej i Pierwszej Brygady. Zmieniona zostanie także geometria skrzyżowania.

Przebudowa ulicy Pierwszej Brygady potrwa 71 dni- licząc od poniedziałku.  Takie założenia przyjął wykonawca w swoim harmonogramie. Przez ten czas należy liczyć się ze sporymi utrudnieniami w tej części Śródmieścia Stargardu. Zmiany w kursowaniu autobusów wprowadza również MPK Stargard, którego linie biegną przez remontowany odcinek drogi powiatowej.